15 Temmuz 2016 – Darbe Girişimi

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » 15 Temmuz 2016 – Darbe Girişimi

Bir jenerasyonun “darbe” ve “asker müdahalesi” ile tanıştığı gün.. 15 Temmuz’a kadar merakımızdan duyar, araştırır ve izlerdik.. Çok fazla hikayeye denk gelmemize rağmen olayın ciddiyetini fark edemez, eskilerin birilerinden neden bu denli nefret ettiğine bir türlü anlam veremezdik. Lakin 15 Temmuz 2016 tarihinde belki de geçmişteki olayların yüzde birini dahi yaşamamış olmamıza rağmen her şeyin bilincine fazlasıyla vardık..

Gezi Parkı olaylarına şahit oldu aslında bizim jenerasyon. Hani devlet ile halkın arasının açılması nedir biliyoruz az çok. Masum insanların ölümüne, emir kullarının katline, haklıyla haksızın ayırt edilmeden yargılandığı bir düzene az da olsa şahit olduk.. Ama bu seferki bambaşkaydı!

Sıradan bir gündü aslında, öyle havada bir gerginlik kokusu falan da yoktu. Okuldaki çalışmam bitmiş bir arkadaşımla kafede 2-3 saat muhabbet ettikten sonra evin yolunu tutmuştum.. Giyinip, elimi yüzümü yıkadıktan sonra her zamanki gibi bilgisayarı açtım ve sosyal medyada zaman geçirmeye niyetlendim. Başta alevli “Son Dakika!” yazıları bir bir düşmeye başladı akışa. Haberlere göre askerler köprünün bir kısmını trafiğe kapatmış, tanklarla havalimanlarının yolunu tutmuştu. Haberleri ilk okuduğumda “darbe” denemesi olabileceği aklımın ucundan dahi geçmedi fakat detaylı bir düşünmeye de başlamıştım. Diyorum ya; biz böyle şeylere şahit olan, böyle şeylere alışık olan bir jenerasyon değildik. Bizim problemlerimiz Pokemon GO’lardan, Google’da nasıl üst sıralara çıkabileceğinden, YouTube’da nasıl gelişilebileceğinden ibaretti. Darbeymiş, asker müdahalesiymiş bunlar bize çok uzak kavramlardı.

Konuya olan yorumlarını merak edip annemleri aradığımda endişeli seslerine şahit oldum. Bir takım şeyleri yaşamış insanlar olduğu için durumun ciddiyetini bizden çok daha kısa sürede kavramışlardı. Onlardan uzakta olduğum için endişeleniyor ve sıkı tembihleri ile uzaktan da olsa beni güvence altına almak istiyorlardı.

Peş peşe yaşanan gelişmeler, başbakanın canlı yayında yaptığı darbe açıklaması, birkaç dakika sonra TRT’ye giren askerlerin okuttuğu darbe bildirisi olayın ciddiyetini bir anda arttırdı. Olay artık geri dönüşü olmayan bir yola doğru girmeye başlamış, beyniyle düşünülebilen herkesin istemediği kıvama doğru gelmişti.

Sonrasında cumhurbaşkanının isteği doğrultusunda halk sokağa inmeye başladı, o andan itibaren işin rengi de komple değişti. Canlı yayından izlediğimiz darbe girişiminde, mantık çerçevesinde olmayan sahnelere şahit oluyorduk. Sözde darbe için orada bulunan askerler halka neler olduğunu soruyor, koca koca tanklar bir anda halktan korkmuşçasına geri çekiliyordu. Bu kesinlikle ve kesinlikle normal bir durum değildi. Evet yaşım gereği hiçbir darbeye şahit olmamış, hiçbir askeri müdahale görmemiştim. Lakin darbe yapacak askerin tutumunun bu olmayacağını bilecek kadar da düşünebiliyordum.

Çatışma haberleri, çatışma sesleri ve ardı arkası kesilmeyen özel jet manevraları İstanbul’u boğarken, kötü haberler de akışa düşmeye başladı. “Halk 4 askeri öldürdü!“, “Polisle Asker Çatışıyor!“, “Yakalanan Askerler Linç Edildi!”

İç savaş kirli yüzünü bütünüyle göstermeye başlamıştı. 19-20 yaşındaki olaydan bihaber olan erler öldürülüyor, kimse masumla masum olmayanı ayırmıyordu. Halk; namusu, vazgeçilmezi olan askeriyle, mehmetçiğiyle belki de tarihinde ilk kez karşı karşıya geliyordu. Nitekim bu karşı karşıya gelme olayı çok da kanlı oldu.. Ne resimler ne videolar düştü internet ortamına son 2 gündür..

Ama bir anı hiç unutamıyorum.. Olay gecesi saat 01.30 gibi koltukta dalmışım.. Yaklaşık olarak 1 saat kadar sonra; şiddetli bir patlama sesi ile uyandım, o an yaşadığım korkuyu hiçbir kelime ile ifade etmem mümkün değil. Camların sallanışı, Alex’in bir anda saklanması, benim ne olduğuna anlam verememem derken ciddi manada çaresizliğin ne olduğunu yaşadığım anlardan biriydi.

Mevcut hükümeti seversiniz, sevmezsiniz ama her şeyin bir oluru, raconu vardır.. Bu işin oluru kesinlikle bu değildi, Allah’a çok şükür de engellendi.

Ve bir jenerasyon da darbe girişimini sosyal medyadan takip ederek, tarihte ilke imza attı. Umarım yaşıtım olan herkes darbe nedir, bomba nedir, korkmak nedir anlamıştır. Bundan sonra en ufak olayda “asker şehre mi iniyor acaba? Oley oley oley!” kafasını yaşamayacaklardır diye düşünüyorum.

Sözlerimi bitirmeden önce, son olarak; bu işte parmağı olan herkesin adalet karşısında hak ettikleri cezayı sonuna kadar almalarını istiyorum.. Lakin inşallah suçlu ile suçsuz ayırt edilir, masum insanların canı yanmaya devam etmez..

Allah bir daha yaşatmasın!


15 Temmuz 2016 – Darbe Girişimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Instagram’ın Moda İkonları Bir Paylaşımla Ne Kadar Kazanıyor? Çocuklar Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli? GTA San Andreas Türkçe Yama Dosyaları İndir E-104 Ürünlerin İçine Katılan Maddeler Zararlı Mı? Şirinlerin Baş Düşmanı Olan Gargamel Kimdir ve Hakkında Detaylı Bilgiler Gta Vice City Eve Kız Atma Hilesi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil