2018 Google Yeni Algoritması

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » 2018 Google Yeni Algoritması

Google bundan 5-6 sene öncesinde çoğu şeyi serbest bırakmıştı ve arama motorlarında bir yere gelmek yükselmek çok daha kolaydı. Ancak 2015 den bu yana yapmış olduğu yeni yeni güncellemeler ile birlikte artık bunlar resmen tarih olmaya başladı.

2018 yılı içerisinde trend olacak Google Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) ile ilgili bir takım bilgiler vermeye çalışacağız.

Google Nasıl Çalışır?

Google, Dünya çapında dev arama motorlarından birisidir. Mesela diyelim ki internet sayfanıza yani blogunuza bir konu açtınız ve Google’da hemen sıralanmasını istiyorsunuz. İşte bu işler öyle bahsedildiği gibi kolay değil. Önce konuyu açıp Google’ın sitenizi indexlemesini beklemeniz gerekmektedir.

Peki bu indexleme işlemi nasıl yapılıyor?

Google belli aralıklar ile sitenize örümcekler (Google botları) gönderir ve baştan aşağıya taramayı gerçekleştirir. Bunun yanı sıra gerçekten işine yarar bir konu ise Google sıralamarın da yerini alır.

Link Kalitesi Güncellemesi

Her sene belli aralıklarla link kalitenizi ölçmek adına belli algoritmalar geliştirerek dünya çapındaki milyonlarca siteyi elde geçirip tarama yapar. Bu tarama sonucun da dalgalanmaya yakalanmazsanız bilin ki doğru ve emin adımlarla yolunuza devam ediyorsunuz demektir. Ancak büyük bir dalgalanma sonucu siteniz gerilere doğru kaymaya başladıysa bilin ki bir yerler de yanlış bir şeyler var demektir.

Google’ı asla kandırmaya yönelik çalışmalar yapmayın. Bu algoritmalar yapay zeka ile çalıştıkları için emin olun ki bir çok kişiden daha akıllı bir sisteme sahiptirler.

Google Seo’ya eskisi kadar önem veriyor mu? yoksa vermiyor mu? Sorusu şu an için tartışmaya açık bir konudur. Neden diye soracak olursanız diyelim ki sizin siteniz A sitesi sitem biraz daha iyi yerlere gelsin. Kelimeler de yükseleyim diye düşünüp gidip B sitesinden Footer link alayım diyorsanız işte burada büyük bir yanılgı ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. Artık Footer linklerin eskisi kadar siteler üzerinde bir hükmü yoktur. B sitesi ne kadar kaliteli ve otoriter olursa olsun bu hiç bir şeyi değiştirmemektedir. Keza tanıtım yazıları da aynı mantıktır.

Yükselmek İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Bu konu tüm webmaster’ların ortak sorunu ve aslında çoğu kişi de bunun bilincindedir. Tabi ki arkadaşlar yükselmek ve bir yerlere gelmek istiyorsanız ziyaretçileriniz için bir şey ler yazın. Google için değil. Kesinlikle ama kesinlikle kopya ve spam içeriklerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Google’da uzun soluklu olmak istiyorsanız özgün içerik ve kaliteli içerikler üretmekle bu işe başlayabilirsiniz.

Bir diğer yükselme kriteri ise, artık günümüz teknoloji çağı bilgisayarlardan fazla cep telefonu ve tablet kullanımı yayılmakta. Bu her yerde geçerli bir durum haline geldi. Siz sitelerinize gereken özeni gösterin ki Google’da bu isteğinizi ve arzunuzu algılayıp sizi baş köşeye çıkartacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken azim ve kararlılıktır. 2 gün sonra bu işi bırakacaksanız eğer zaten hiç bulaşmamanızı tavsiye etmekteyim.

Yükselmek için yapmanız gerekenler sitenize artık SSL sertifikası almalısınız. Neden diye soracak olursanız artık SSL’in önemi günden güne artmakta. Google Chrome bile sol üst köşe de bu uyarı veriyor. “Bu site güvenli değil” ya da “Bu site güvenli” şeklinde ibareyi görmeniz mümkündür.

Bir diğer yükselme metodu ise sitenizi Mobil uyumlu hale getirin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi artık internet sayfalarına mobil cihazlarımız ile ziyaret etmekteyiz. Bunun için mobil uyumlu hale getirmeli ve AMP ‘yi sitelerinize uygulamalısınız. Uzantısı da (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) diye geçmektedir.

Sonuç Olarak;

Sitelerinizi her zaman özgün ve güncel tutun. Google arama motorları için optimize edin. Google kriterlerine uyun zaten zaman içerisinde sitenizin yükseldiğine kendiniz bile şahit olacaksınız. Kesinlikle özgün olun bir kelime dahi olsa hiç bir şekilde kopya olmamasına büyük özen gösterin.


2018 Google Yeni Algoritması - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Oruç Kimlere Farzdır? Kimler Oruç Tutabilir? CNN Türk Whatsapp ve İletişim Bilgileri Gta San Andreas Sa-mp Online Server Nasıl Kurulur Detaylı Anlatım Kızamık Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? VPN Kullanmanız İçin 10 Neden Bimcell Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil