2018 KPSS Başvurusu Ne Zaman Olacak? KPSS Başvuru İle İlgili Bilgiler

Ana Sayfa » Eğitim » 2018 KPSS Başvurusu Ne Zaman Olacak? KPSS Başvuru İle İlgili Bilgiler

Öncelikle herkesin bir hayali ve amacı var bunlardan biri de memur sınıfına geçmek. Maalesef ülkemiz de işçilere verilen değer ve asgari ücret pek tatminkar edici değil.

Bu yüzden çoğu gencimiz KPSS ile artık bir yerlere gelmek istiyor. Memur olmak tabi ki herkesin en büyük hakkıdır. Sizlere başvurular nasıl gerçekleşir hemen bu konuyla ilgili olarak bilgilendirme yapmak istiyorum.

KPSS Lisans Başvuruları

Sizlere bugün anlatacak olduğum yazım da KPSS Lisans ön başvuruyu anlatacağım. Öncelikle internet tarayıcımız kısmına osym.gov.tr adresine giriş yaparak şöyle bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

Ardından e-İşlemlere gelip “Aday işlemleri” kısmına tıklayınız. Açılan yeni sayfa da ÖSYM “İŞLEM TAKVİMİ” ni göreceksiniz.

KPSS Lisans sekmesi 1.sıradaki olan yere tıklayınız. Sınav tarihleri ve bilgileri “İşlem Tarihleri” kısmında yazmaktadır. Daha sonra “Durumu” yerinden “Devam Ediyor” kısmıma tıklayınız. En son olarak ise “BAŞVURU YAP” linkine tıklamanız gerekmektedir.

Yukarıda resimde de gördüğünüz üzere işlemleri gerçekleştirin. Cep telefonu ile giren adaylar bu kısmı göremeyebilirler. O yüzden bilgisayar üzerinden işlemlerinizi yapmanız da fayda var. Şimdi ise “Aday İşlemleri Sistemi Giriş” ekranı karşımıza çıkacaktır. Burada TC Kimlik Numaramız ve Şifre ile giriş işlemini gerçekleştiriyoruz. Eğer ki şifreniz yoksa size en yakın Üniversite ye gidip Rektörlük binasından geçici şifrenizi tekrar almanız gerekmektedir.

2.bir yol ise, E-devlet şifreniz varsa bu şekilde de sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz de mevcut değilse bunu da PTT ye giderek buradan 10 TL karşılığı E-Devlet şifrenizi isteyebilirsiniz.

Evet arkadaşlar şimdi sayfaya giriş yaptık. Sistemde kayıtlı olan kimlik bilgileriniz zaten otomatik olarak önünüze gelecektir. Bunlar da herhangi bir eksiklik var mı siz yine de bir kontrol ediniz. Daha sonra Adres-İletişim bilgileri kısmına gelerek güncelliğini ve doğruluğunu sağlayın. Eğer doğru ise sağ altta bulunan “Sonraki Adım” butonuna basıp devam ediniz.

Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sınav Merkezi kısmında tercih kısımlarını göreceksiniz. 1.tercih yapacak olduğumuz yeri ilk sıraya yazmanız da fayda var. Genellikle ilk sıradakiler öncelikli oluyor. Bunu da aklınızdan çıkartmayın. Girmek istediğiniz il ve ilçeleri dikkatli bir şekilde seçtikten sonra en son ise alan bilgisine nerede girecekseniz o bilgileri de seçip sisteme kayıt ediniz.

Burada önemli bir not: başvuru işlemini yaparken bu sene ÖSYM nin yeni getirmiş olduğu başvuru yaparken hangi kimlik belgesi ile başvurduğunuz artık önemli buradan “Nüfus Cüzdanı” ya da o anda yanınız da ne bulundurmak istiyorsanız “TC Kimlik Kartı” vs. bunlardan birini işaretleyip seçmelisiniz. En iyisi siz nüfus cüzdanınızı yanınız da taşıyın ve bu seçeneği işaretleyin. Daha sonra başınız ağrımasın.

Sonra aşağı doğru geldikçe  en altta ki kutucuk da olan “Klavuz Koşullarını Okudum. Kabul Ediyorum.” kutucuğunu mutlaka İŞARETLEMEYİ sakın unutmayın. Tabi işaretlemeden önce klavuzu bir göz gezdirmeniz de fayda var. Gerekli olan işaretlemeleri yaptıktan sonra “Sonraki Adım” butonuna tekrar tıklayınız.

“Oturum Bilgileri” Genel Kültür ve Genel Yetenek zaten standart olduğu için otomatik olarak seçilmiş olacaktır. Burada fazla birşey yapmanıza gerek yok. Eğer ki işaretli değilse işaretleyiniz. Eğer ki Öğretmenlik istiyorsanız Eğitim Bilgileri de işaretleyebilirsiniz. “Sonraki Adım” a tekrar tıklayınız. Sağlık Durumu/Engel kısmından eğer bir engeliniz yoksa Sonraki Adımı seçip devam ediniz. Şayet bir engeliniz bulunuyorsa bunu ÖSYM ye giderek sisteme işletmeniz gerekmektedir. Aksi taktir de başvurunuz geçersiz sayılır. En son yapılacak işlem ise Sonraki Adımdan sonra yapmış olduğunuz “Başvuru Kontrol ve Önizleme” yaparak geçmişte yaptığınız başvuru detaylarını dikkatli inceleyip kontrol etmeniz istenmektedir. Bilgileri kontrol ettikten sonra doğrulayıp “ONAYLA” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Herkese hayırlı olsun..


2018 KPSS Başvurusu Ne Zaman Olacak? KPSS Başvuru İle İlgili Bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Adaçayının Faydaları Nelerdir? Dünya’nın En Tehlikeli ve En Ölümcül 5 Bitkisi Nedir? C Vitamini Deposu Limon ve Faydaları İphone 8 ve Teknik Özellikleri ve Kullanıcı Deneyimi Romantik Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri CNN Türk Whatsapp ve İletişim Bilgileri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil