4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler

Ana Sayfa » Teknoloji » 4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler

4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler

4K yayın izlemek için ülkemizde piyasaya sunulmuş olan birçok uydu alıcısı ve dijital yayın platformları sunucularına ait dekoderler, 4K yayına yapmaya uygun değiller. Kullanıcı olarak 4K desteğine sahip bir decoder sahibi değilseniz, 4 K çözünürlüğe destek sağlayacak televizyonunuz yoksa yada dâhili dijital uydu alıcısına sahip değilse, 4K yayınları izlemek mümkün değildir. 4K çözünürlüğe sahip bir ürün en az 50 p yayına sahip olacak ve dâhili uydu ya da harici decoder olması zorunludur.

Ayrıca 30 p dahili alıcıya sahip 4K TV ise yayın yapamayacaktır. Dijital uydu alıcısı arkasında ki anten yerine montaj yapılması gerekir. Televizyonun dâhili uydu alıcısı içerisine kanal ayarlarını yapmanız gerekiyor. Ayar 4K son teknoloji içeren akıllı televizyon,mini tablet, tablet ve mobil araçlar, gün geçtikçe iyice yaygınlaşan kamera, piksel ve ekran çözünürlüğünü ifade eder. Pazarlama yapılan ultra HD televizyon modelleri 3840×2160 ekran çözünürlüğü sabit olarak sunulur. Bazı televizyonlar ise 4K olarak sunulmasına rağmen 4K yayınlara ulaşamamaktadır. Buna neden olan ise 2160 p 50 i olması gereken dâhili uydu cihazının 30 i ‘ de sınırlanmasıdır. Eğer ultra HD televizyon uydu alıcısı 50’yi desteklemiyorsa pek de yapacak bir şey bulunmamaktadır.

4K Yayın Yapan Kanallar

TRT 4K yayını seyretmek istiyorsanız ultra HD televizyonun uydu ayarları menüsünden TRT 4K’nın frekans ayarını tamamlamak gerekmektedir. Ayrıca TRT 4K yayını kablolu TV üzerinden de izlenebilir. TRT 4K yayınını izlemek istiyorsanız, TÜRKSAT 4A Batı uydusu üzerinden 11,9585 V 27500 5/6 ayarlarını uydu alıcısına yüklemiş olmanız gerekiyor. TRT 4K yayını TÜRKSAT 3a Doğu ve Eutelsat 7a uyduları üzerinden yayın yapar. Gerekli güncel frekans değerlerini uydu cihazına kaydetmek. Güncel frekans bilgilerini TRT ve TÜRKSAT’ın internet sitesinden almakta mümkündür.


4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Enlight İncelemesi

Enlight İncelemesi 05 Mart 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Show Tv Whatsapp İhbar Hattı İletişim Bilgileri Bloke Olan Turkcell Puk Kodu Tekrar Nasıl Açılır? Akraba Evliliğinin Hamilelikte Sakıncaları Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir? 2017 Volvo S90 Test Sürüşü – VİDEO Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil