Ağustos Böceği Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Ağustos Böceği Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Ağustos Böceği Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Henüz daha Ağustos ayı girmeden ağaçların ve dalların arasına yerleşen bir diğer adı ile cırcır böcekleri olarak da bilinen Ağustos böcekleri Ağustos ayı içerisinde tamamıyla kendilerini göstermeye başlarlar. Bu böceklerin çok değişik ve farklı özellikleri de bulunmaktadır. İşte bunlardan en önemlisi ise cır cır sesler çıkartarak ötmektedirler.

Bu böcek türünde ötenler genel de erkek olmaktadır. Burada ötmelerinin nedeni dişileri ayağına çağırıp çiftleşme yapma istediğini bildirmesidir.

Ağustos böcekleri zar bir ince yapıya sahip iki çift kanadı bulunmaktadır. Bu benzersiz özellikleri ile daha fazla gece kelebeklerine de benzetilmektedir. Genel de titreşim ile birlikte vızıltı şeklinde bir sesle öterler. Şimdiye kadar Ağustos böceklerini hep yanlış tanımışızdır ve bizleri şimdiye kadar hep yanlış tanıtmışlardır. Genel de insanlar bu böcek hakkında tembel olduklarını düşünmektedirler. Nedeni ise Yıllar önce yayınlanan bir kitap da “Ağustos Böceği ile Karınca” dır. Aslında burada anlatılmak istenen böcek yeşil çekirge olduğunu biliyor muydunuz?

Ağustos böceklerinin ömürleri kelebekten bile daha kısadır. Yaklaşık olarak 1 hafta yaşar ve ölürler. Yer yüzünde bu böceğe benzer tam tamına 2000 benzer böcek daha bulunuyor. Burada bir örnek vermek gerekirse Türün dişi böceği ip ince dalı yararak bu yarıkların arasına yumurtalarını bırakmaktadır. Yumurtaların kırılmasını bekledikten sonra burada yavruları çıkmaktadır. Dünya ya merhaba der demez direkt toprağa gömülüyorlar. Burada yıllarca kalma özelliği mevcuttur. Bir rivayete göre 17 yıl kalabilme özelliğine sahipmiş.

Kanatlanma sistemine geçtikleri zaman bir an da kendilerini yer yüzünde bulurlar ve yukarıda da belirttiğimiz gibi yer yüzünde ancak en fazla 1 hafta ömürleri vardır. Bu sebepten dolayı bu böceklerin toprak altında yaşamaları daha mantıklıdır. Ayrıca şu da var ki yeryüzüne çıkabilen bazı böcekler diğer böceklere de yem olmaktadır. Hani tabiri caizse bir laf vardır. “Büyük balık küçük balığı her zaman yer.” Bu da ne yazık ki doğanın bir kanunu dur.

Bu böcekler, bütün gün yorulmadan usanmadan cırcır ötebilme özelliklerine sahiptirler. Erkek böceklerin hemen yan kısımların da bulunan bir adet ses çıkarma organı bulunuyor. Ortaya çıkan sesin kaynağı da budur..


Ağustos Böceği Nedir ve Özellikleri Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Atv – Whatsapp İhbar Hattı İletişim Bilgisi Android Rehberinizi iPhone’a Nasıl Aktarırsınız? Telefon Şebeke Sorunları Nasıl Çözülür Ve Nedenleri Neler Bimcell Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır? Windows 10 Görev Çubuğunu Nasıl Kişiselleştirirsiniz Windows 10’da Aile Hesabı Ayarları Nasıl Yapılır

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil