Akraba Evliliğinin Hamilelikte Sakıncaları

Ana Sayfa » Sağlık » Akraba Evliliğinin Hamilelikte Sakıncaları

Akraba evliliği aynı soydan gelen iki kişinin evlenmesi anlamına gelir.  Akraba evliliği anne soyundan veya baba soyundan gelmesi akraba evliliğini değiştirmez.  Günümüzde hali hazırda akraba evlilikleri devam etmektedir.  Gerek anne baba gerek ata genetiklerin den dolayı devam etmektedir.

Akraba Evliliğinin Dereceleri İki Şekildedir

  • Anne veya babalarından biri kardeş olan bir çiftin yaptığı evliliklere 1.  derece akraba evliliği yani kuzen evlilikleri denir.
  • Büyükanne veya büyük babalarından biri kardeş olan çiftlerin yaptığı evliliklere ise 2.  derece akraba evliliği yani Torun Evlilikleri denir.

Akraba Evliliğinin Getirdiği Riskler Nelerdir?

Normal topluma göre ölü doğumlar akraba evliliğine göre iki kat daha fazladır.  Yeni doğan kayıplarında da % 50’lik artış saptandı.  Akraba evliliğinin getirdiği diğer bir risk ise doğum kusurlarında 10 kat daha artması.  Eşlerin aynı tip bozuk genlerin olması akraba evliliğin riskini artan hastalıkların oranını artırıyor.  Anne ve babanın kan uyuşması risk oranını düşürmez.

Akraba Evliliği Yapanların Sağlıklı Çocukları Olabilir Mi?

Akraba evliliği yapan kişilerde de sağlıklı çocuk olsa bile bu durum rahatsız çocuğa sahip olma riski normal evliliğe göre bu oran çok yüksektir.  Akraba evliliği yapan ilk çocukları sağlıklı doğa bilirler bu durum daha sonra doğacakların sağlıksız olacağı anlamına gelmez.

Evliliği Yapan Çiftler Nelere Dikkat Etmelidirler?

Çiftlerin ilk önce 3 kuşaklık aile ağacı çizmeleri gerekmektedir.  Ailede,  herhangi bir hastalıklar tespit edilirse,  bu durumla ilgi bulgular ulaşılmalıdır.  Hasta kişinin tıbbı bilgilerine ve ailenin vermiş olduğu bilgileri değerlendirilmelidir.  Bu durumu uzman bir hekimle görüşülmelidir.  Hamilelik durumu boyunca kontrol altında geçmesi gerekmesi daha uygun olacaktır.  Hamilelik döneminde biyokimyasal tarama testi,  ikinci basamak usg takibi yapılıyor.  Bebek doğduğu zaman değerlendirilmesi, metabolik hastalıkların araştırılması ve incelenmesi yapılması gerekmektedir.


Akraba Evliliğinin Hamilelikte Sakıncaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir Türkçe Belgesel Slime Nedir, 3 Dakika İçinde Slime Nasıl Yapılır? Fox Tv Her Şey Gerçek İletişim ve Başvuru Formu Motosiklet ile Sıra Dışı Kullanım Deneyimleri Pantolonlu Etek Modelleri 2017 İlk Öpücük – Fragmanı İzle

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil