Akrep Sokmalarında İlk yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Ana Sayfa » Sağlık » Akrep Sokmalarında İlk yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Akrepler ıssız yerlerde yaşamayı severler. Çöllerde yaşamayı daha çok tercih ederler. Tropikal ormanlarda yaşayan türleri de vardır. Ülkemizde Akdeniz ve özellikle güneydoğu illerinde görülürler. Avlanmaya gece çıkarlar. Gündüz güneş ışığından korunmak için taşların arasına, kayaların altına saklanırlar. Işık almayan, nemli ve serin yerleri sevdikleri için odunluk, bodrum ve çöplük gibi yerleri tercih ederler. Evleri tercih ettiği de sıkça görülmüştür. Akrepler ortalama 7,5 cm boyunda olup 10 cm ye kadar çıkabilirler. 1500 civarı akrep türü olmasına rağmen sadece 25 – 30 kadarı zehirlidir. Akreplerin zehirli veya zehirsiz olduğunu anlamak çok zordur. Bu yüzden akrep ısırıklarında hemen müdahale edilmesi gerekir. Tehlikeli olarak görülen akrepler ekosistemde önemli rol oynarlar böceklerin çoğunluğuyla, fare ve hatta küçük yılanlarla bile beslenirler. Genel olarak akrep sokmaları tehlikeli değildir ve kendilerini tehlikede hissetmedikleri sürece saldırıya geçmezler.

Akrep Sokması Belirtileri Nelerdir?

Akreplerin ısırdıkları yer ağrır ve kızarıklık gözlemlenir. Morarma da olabilir. Ödem oluşur. iltihaplanma gözükür. Adale krampları, titreme ve karıncalanma hissedilir. Huzursuzluk oluşur. Yüksek ateş ve havale gözlemlenebilir.

Akrep Sokmalarında İlkyardım Nasıl Olmalıdır?

Akrebin ısırdığı bölge kesinlikle hareket ettirilmez. Isırılan bölgeyi hareket ettirmek akrep zehirli ise zehrin yayılmasını, kana geçmesini sağlamayı kolaylaştırmak demektir. Akrep zehri direk sinir sistemine etki ettiği için ölümlere ve felçlere neden olabilir. Hasta yatar pozisyona getirilir. Yaraya soğuk uygulama yapılır. Buz yoksa soğuk cisimler veya su da olabilir. Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır. Zehir yayılmasın düşüncesiyle fazla sıkmak bölgeyi kansız bırakıp sakatlıklara yol açabilir. Yara üzerine hiçbir girişimde bulunulmaz. Özelikle dikkat edilmesi gereken husus Türk filmlerinde ki gibi ısırılan yer emilip tükürülmez. Bu işlem zehrin size de bulaşmasını sağlayacaktır. Bu girişimle kendinizi zehirleyebilirsiniz.


Akrep Sokmalarında İlk yardım Nasıl Yapılmalıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? Baygınlığın Nedenleri ve Tedavi Yolları Sanatsal Çikolata Yapımı Tarifi Video Zeytinyağının Saça Faydaları Kanal D Whatsapp İletişim Hattı Numarası Sivilceyi Kurutma Yöntemleri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil