Aksak Rekabet Piyasası Nedir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Aksak Rekabet Piyasası Nedir?

Aksak Rekabet Piyasası Nedir?

Tam rekabet piyasasının koşulları dâhilinde olan atomisite, mobilite, homojenlik ve açıklık koşullarından birinin veya bir kaçının eksik olması üzerine oluşan piyasalara Aksak Rekabet Piyasaları denir.

Piyasalarda mevcut olan firmaların,  piyasaya yeni girmek isteyen potansiyel firmalara oranla avantajlarının olduğu varsayılır. Avantajlar yeni firmalara piyasaya giriş konusunda belli başlı engeller çıkarmaktadır.  Kısaca tam rekabetin mobilite ve dolayısıyla atomisite koşulları tam anlamıyla gerçekleşmemektedir. Piyasaya yeni girmek isteyen firmaların yerleşik firmalara karşı sahip oldukları potansiyel üstünlüklerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yeni firmaların faaliyette olacağı üretim alanında teknolojik bilgiler sahipliği yerleşik firma açısında maliyetli olması.
 • Yerleşik firmaların kalifiyeli iş gücü,  hammadde kaynaklarının işletimi gibi üretim faktörlerine sahip olma avantajları vardır.
 • Bazı durumlarda yasal engellerin,  piyasaya girişin belli sektörlerde engellenebilir durumda olması.

Aksak Rekabet Piyasası Türleri

 • Monopol: İkamesi güç olan malın piyasa içerisinde tek satıcısının,  çok alıcısının bulunması durumudur.  Herhangi bir rekabetten söz edilemez,  fiyatı satıcı belirler.  Piyasaya yeni firma girişi oldukça zordur. Tekelleşme piyasası olarak da adlandırılabilir.
 • Oligopol: Piyasada birbirini etkileyecek kadar az sayıda alıcının bulunması.  Oligopol piyasalarda firmalar kartel oluşturuyor olabilir, yani üretilecek olan miktar ve satış fiyatı üzerinde ortak karar alması. Bu durum çoğu ülke tarafından kanun dışı sayılmaktadır.
 • Monopolcü Rekabet Piyasası: Piyasada çok sayıda alıcı ve satıcının yer alması durumudur.  Bir satıcı reklam vb. faaliyetlerle malını aynı işi gören diğer mallardan farklı kılarak kendisine özgü alıcı kitlesi yaratmasıdır.
 • Monopson: Piyasaya tek alıcının hâkim olduğu durum.
 • Oligopson: Piyasada birbirini etkileyecek az sayıda alıcı bulunur.
 • Monopsoncu Rekabet Piyasası: Piyasada çok sayıda alıcı ve satıcının bulunduğu durumdur. Alıcı kendisini diğer alıcılardan farklı kılarak belli bir satıcı kitlesini kendisini bağlar.
 • İki Yanlı Monopol: Piyasada karşı karşıya gelen alıcı ve satıcının tek olmasıdır.
 • Çift Monopol: Tek bir firmanın,  tek satıcı ve tek alıcı olması durumudur.

Aksak Rekabet Piyasası Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

uTorrent Programı Bilgisayardan Nasıl Temizlenir? Bunu Bildiğim İyi Oldu Diyebileceğiniz Mutfak Hileleri Nelerdir? Office 365 Nasıl Kullanılır Ve Özellikleri Nelerdir? Far Lekesi Nasıl Temizlenir? Patatesli Baharatlı Ekmek Tarifi Spotify En Çok Dinlenen 2017 Şarkıları Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil