Aktif Bank Swift Kodu Kaçtır?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Aktif Bank Swift Kodu Kaçtır?

Öncelikle Swift kodun ne olduğundan bahsetmek gerekir. Swift kod gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bulunan her banka için özel kodlardır. Yurt içi ve uluslararası para transferinde kullanılır.

Swift Kodu Kullanırken Dikkat Edin

Uluslararası geçerliliği olan bu kodlar 11 haneli olup, son 3 hanesi şube kodunu temsil ediyor. Hem yurt içi hem de yurt dışında eğer banka IBAN sistemi kullanan bir ülkede yer alıyorsa para transferi için bankanın genel merkezinin Swift kodunu belirtmek yeterlidir. Örneğin Türkiye’de yurt içi para transferinde Swift kodun ilk 8 hanesi kullanılır. Zira ülkemizde IBAN sistemi kullanıldığından transfer edilen bakiye otomatik olarak ilgili hesaba geçiş yapıyor.

Çin, Hong Kong, Tayland gibi IBAN kullanmayan ülkelerde ise Swift kodu şube kodu ile beraber belirtmek ayrıca önem arz ediyor. Bazı durumlarda ana merkez Swift kodu yeterli olabilse bile şube kodu ile birlikte göndermek daha sağlıklıdır. Şube kodu Swift kodu içerisinde yer almasa bile “abcbranch” şeklinde paranın gönderileceği ilgili şubenin kodun not olarak eklenmesi faydalı olur. Bu şekilde gönderim göndericinin ve alıcının yararınadır.

Swift Kod Kullanmayan Bankalara Para Transferi

Amerika ve Avrupa bankalarında Swift kod kullanılmasa bile bu koda eşdeğer şekilde 9 haneli rakamlar dizisi kullanılıyor. Amerika bankaları için “Fedwire”, Avrupa bankaları için “BLZ” kodu olarak isimlendirilen bu kodlar tıpkı Swift kod gibi çalışıyor. Yani para transfer etmek istediğiniz bankanın Swift kodunun bulunmaması durumunda onunla aynı göreve sahip olan bu kodlar ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aktif Bank Swift Kodu

Aktif Bank Swift Kodu “CAYTTRIS”tir. Kodu kullanırken bütün karakterlerin büyük harfle yazılmasına ve Türkçe karakter kullanılmamasına dikkat etmelisiniz.


Aktif Bank Swift Kodu Kaçtır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Android Telefon veya Tabletinizi Bilgisayar Üzerinden Nasıl Kontrol Edersiniz? Windows 10 Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kapatılır? Oje ile Birlikte Yapabileceğiniz Birbirinden İlginç Fikirler Kuru Saçlar İçin Evde Bakım Önerileri Bakan İsmet Yılmaz TEOG Kaldırılması İle İlgili Açıklamalar Yaptı Seda Sayan ve Uğur Arslan ile Artık Susma Programı Başvuru Formu

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil