Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

Arı sokulan yerin belirtileri kısa sürer. Sokulan yerde acı, şişme ve kızarıklık gibi yerel belirtiler olur. Arı birkaç yerden ve ya nefes borusuna yakın bir yerden soktuysa, kişinin arı sokmalarına karşı alerjik bünyeli ise çok tehlikeli olabilir.

Arı Sokması

Genellikle yaz aylarında başımıza gelen arı sokması tatsız sürprizlerden biridir. Arı sokmasının verdiği rahatsızlık kişiden kişiye yapısına ya da hassas olup olmadığına göre değişir. Arı sokmalarında kişiyi sıkıntıya sokacak hayati tehlike oluşturabilecek ciddi durumlar çok nadir görülür.

Arı Sokulan Kişide Neler Görülür?

Arı sokulan yerde genellikle arının iğnesi yoluyla vücuda aktardığı zehir, o bölgede basit bir bölgesel reaksiyona neden olur. Isırılan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık oluşur. Oluşan ağrı ve kaşıntılar birkaç saatte geçer, şişlik ve kabarıklık ise genellikle bir gün sonra geçebilmektedir.

Çok nadirde olsa insan yapısından kaynaklanan ciddi sistemik reaksiyonlar görülür. Vücudun farklı yerlerindeki deri tabakaları üzerinde döküntü, kızarıklık, şişlikler görülebilir. Isırılan kişide bulantı, kusma, baş dönmesi, nefes almada zorluk ortaya çıkabilir. Kan basıncının düşen kişi şoka girer. Bu, arı sokmasından sonra birkaç dakika içinde görülen acil bir durumdur.

Arı Sokmasından Sonra Neler yapılmalıdır?

İlk yapılması gereken, arının iğnesini battığı yerden çıkarmak gerekir. Arının iğnesini çekmeden, kredi kartına benzer küt kenarlı temiz bir cisimle, cildi kazıyarak iğneyi çıkarmak daha doğru olacaktır.

Arı Sokmasında Neler Yapabiliriz?

Yara sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır. Yaranın üzerine buz koyarak vücudun vereceği alerjik reaksiyon azaltılmış olur. Arı sokulan yere yarım saate kadar buz koyarak bekletilmesi sağlanır.

Yara yerine karbonatlı su sürülerek temizlenir. Isırılan yer çok ağrıyorsa ağrıyı dindirmek için duruma göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları yararlı olabilir.


Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? Baygınlığın Nedenleri ve Tedavi Yolları Sanatsal Çikolata Yapımı Tarifi Video Zeytinyağının Saça Faydaları Kanal D Whatsapp İletişim Hattı Numarası Sivilceyi Kurutma Yöntemleri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil