Askerlik İşlemlerinizi E-Devlet Kapısından Kolayca Takip Edebilirsiniz

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Askerlik İşlemlerinizi E-Devlet Kapısından Kolayca Takip Edebilirsiniz

Ülkemizde askerlik hizmetinin zorunlu olmasına rağmen bu şekilde olumlu kabul gören başka bir yükümlülük olmaması bile başlı başına araştırma konusu olabilir. Ancak bizim konumuz bu hizmeti yerine getirmeyenler ve vazifesini tamamlayanlardan askerlik hizmeti ile ilgili işlemleri için askerlik şubesinin yolunu aşındıranlara bilgi amaçlı olacak. Gelişen teknolojiye ayak uyduran devletimizin her geçen gün yeni hizmetler eklediği https://www.turkiye.gov.tr sitesi ya da halk arasında e –Devlet olarak bilinen sistem üzerinde askerlik hizmeti ile ilgili birçok işlemi de yapabilirsiniz.

Sistemden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Öncelikle 15 yaş üstündeki tüm vatandaşların E-Devlet sistemini kullanabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarına tanımlı şifreleri olması gerekmektedir. Şifresi olmayan vatandaşlarımız PTT şubelerinden 2 Lira karşılığında şifre alabilirler. Şifre aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr adresinden “sisteme giriş” butonuna tıklayarak kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmamız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sırasıyla sayfanın sağında “Kamu Kurumları” ve “Milli Savunma Bakanlığı” butonuna tıkladığımızda E-Devlet üzerinden yapabileceğimiz hizmet listesi görülecektir. Bu aşamadan sonra yapmamız gereken tek şey kendimize uygun işlemi seçerek sistem yönlendirmesini takip etmek olacaktır.

E-Devlet Kapısında Hangi Askerlik İşlerimi Yapabilirsiniz?

Askerlik hizmetini henüz yapmamış olanlar askerlik durumları ile ilgili sorgulamayı yapabilirler. Böylece “Yoklama Kaçağı” “Bakaya” ya da “Tecil” durumlarından hangilerine dâhil olduğunuzu görebilirsiniz. Böylece askerlik şubesine gitmek zorunda kalmazsınız. Tecil edilmiş askerlik hizmetini öne almak istiyorsunuz. Bunun içinde E-Devlet üzerinden randevu alıp “Yoklama Başvurusu” yapabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yoklama başvurusunu yapan aday, celp yani askere gideceği dönemi yine askerlik şubesine gitmeden E-Devlet üzerinden takip edebilir. Aynı zaman da sistem üzerinden nerede askerlik yapacağı ve teslim olması gereken tarihi de öğrenebilir. Askeri terminolojide sülüs olarak bilinen bu belgeyi de E-Devlet üzerinden alarak askerlik şubesine sadece yoklama için gidip doğrudan birliğinize gidebilirsiniz.

Askerlik hizmetini tamamlamış yani terhis olmuş kişiler için de E-Devlet hizmetleri var. Örneğin; iş başvurusu yapacaksınız ve askerlik hizmetini yaptığınıza dair belge isteniyor. Bu belgeyi E-Devlet üzerinden anında çıktı alabilirsiniz. Belgeyi talep eden taraf her belgede ayrı olarak bulunan doğrulama kodu ile yine E-Devlet üzerinden belgenizin doğruluğunu anında teyit edebilir. Üstelik belge doğrulama işlemleri için E-Devlet şifrenizin olmasına da gerek yok. Görüldüğü üzere önceki yıllarda üstelik nüfus kütüğünüzün bulunduğu askerlik şubesine gitmeniz gereken ve her Türk erkeğinin mutlaka başından geçen bu işlemler artık bir tık kadar yakın.


Askerlik İşlemlerinizi E-Devlet Kapısından Kolayca Takip Edebilirsiniz - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Show Tv Zahide Yetiş’le İletişim Bilgisi Fırında Yoğurtlu Soslu Patates Tarifi Sıla Müzik Evrimi: 2007 – 2017 Video Uzun yol şoförleri ramazan ayında ne yapmalıdır? Kanal D Whatsapp İletişim Hattı Numarası Apple İphone 8 Tüm Gerçeğiyle Gün Yüzüne Çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil