Başarının 7 Temel Adımı Nedir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Başarının 7 Temel Adımı Nedir?

Her insan hayatının bir döneminde, hayatta nasıl başarılı olunduğunu neden bazılarının sıfırdan zirveye çıkabilirken başkalarının çıkamadığını, kendisinin de başarılı olup olamayacağını düşünmüştür.

Bunu düşünmek başka insanlar için bir hayat üzerine hayal egzersizi iken, sizin de neden sosyal misyonunuz yada profesyonel bir mesleğiniz olmasın?

Yıllarca insanları başarıya götürecek bir modelin nasıl olabileceği hakkında bir takım araştırmalar yaptım. Bu model başarılı olmanın hem teorik temellerine hem de pratik süreçlerine uygun olmalıydı. Öğrenerek başarılı olmak isteyen insanların kitaplardan okuyup uygulayabilecekleri kullanışlı bir model olmalıydı.  Geçerli olan başarı kurallarına ters düşmeyen, pratikte işe yarayan ama bir yandan da ideal başarı kurallarını gösteren bir model olmalıydı.

Her başarı kendine özgü şartlar da gerçekleşir

Pratikte her başarı kendine özgü şartlar da gerçekleşir. Dünya da gerçekleştirilmiş her başarının sürecini teker, teker tanımlasaydık, elimizde milyonlarca model olurdu. Bu modellere biraz daha yakından baktığımız da çok sayıda ortak noktalarının olduğunu görürdük.

Bu ortak noktalara bakarak, bir evrensel başarı modeli çıkarabiliriz. Pratikte bin bir şekilde yaşanan başarı sürecinin, ortak noktalarını dikkate alarak, sistematik, aşamalı, uygulanabilir bir modelini çıkarabiliriz.

Başarıyı karmaşık ve kaotik bir şey olmaktan çıkarıp, anlaşılır aşamaları olan bir modelini çıkarmaya çalışmanın pratikte çok yarar sağlayacağına inanıyorum. En azından başarı bilgisine ulaşmada fırsat eşitliği sağlayacaktır.

Başarı için bir model çıkarma denemesi

Bu modele göre başarılı bir hayat yaşamaya aday insanlar önce teorik düzeyde başarıyı algılar. Başarının kendileri için ne demek olduğunun ve niçin başarılı olmak istediklerinin farkına varırlar. Başka bir deyişle önce başarıyı tanırlar. Başarının ne olduğunu, ne olmadığını tam olarak kavrarlar. Başarılı olduklarında neler olacağını, neler yaşayacaklarını hayallerinde canlandırırlar. Bir başarı bilincine sahip olurlar.

İkinci aşamada kişiler kim olduklarını ve ne istediklerini araştırmaya başlar. Bu aşama kendine dönme, kendi içinde başarının köklerini arama aşamasıdır. Neyi iyi yapıp, neyi yapamayacaklarını düşünmeli, kendi güçlü ve zayıf yönlerini analiz etmelidirler.

Potansiyel analizinden sonraki adım, kendine bir hayat boyu başarı hedefi koymaktır. Gelecekte kendine nasıl bir hayat kurmak istediğini düşünmektir.

Bir sonraki aşama amaca nasıl ulaşabileceğine veya nasıl ulaşılması gerektiğine karar vermektir.

Sonraki aşama eyleme geçmektir. Amaca ulaşmak için ilk adımı atmak, hayalden gerçeğe giden yola çıkmak demektir.

Bir sonraki aşamada sonuç alıncaya kadar kararlı ve istikrarlı bir şekilde çalışmaktır. En son aşama ise sonuç almaktır.

Bu modelde başarının iki ana adımı vardır: Birincisi başarıyı hazırlamak ikincisi ise başarıyı gerçekleştirmektir. Kişi önce başarıya hazır hale gelir, sonra başarıyı gerçekleştirir. Başarıya hazırlanma aşamasında kişi başarıyı öğrenir. Potansiyelini tanır, amacını belirler ve stratejik planlamalar yapar. Başarının gerçekleştirilmesi aşamasında ise eyleme geçilir, hazırlanan plan uygulanır, işler yönetilir ve sonuç alınır.

Sizler için bu adımları sırası ile tek tek aşağıda açıkladık.

1.Adım: Başarının ne demek olduğunu ve nasıl başarılı olabileceğinizi öğrenin.

2. Adım: Kendinizi tanıyın ve ne istediğinizi netleştirin.

3.Adım: Hayat amaçlarınızı belirleyin.

4.Adım: Başarı stratejilerinizi geliştirin ve bunlara göre hayatınızı planlayın.

5.Adım: Harekete geçin. Bir şeyler yapmaya, bir yerlerden başlayın.

6.Adım: Sonuç alıncaya kadar işleri kontrol edin.

7. Adım: Sonuç alın ve aldığınız sonuçların kalıcılığını sağlayın.


Başarının 7 Temel Adımı Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır? Facebook Çağrı Merkezi Telefon ve Mail Bilgileri Enlight İncelemesi Rulo Baklava Tarifi Migren Ağrısı İçin Havuç Suyu İçin Zeytinyağının Saça Faydaları

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil