Basur(Hemoroid) Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

Ana Sayfa » Sağlık » Basur(Hemoroid) Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

Hemoroid halk arasında bilinen (basur) ülkemizde oldukça fazla görünmektedir. Basur genellikle hazır yiyecekler, düzensiz beslenme ve gün içerisinde fazla oturmaktan gerçekleşir. Hemoroid (basur) makat bölgesinde bulunan toplardamarın şişmesinden meydana gelir ve hastalık ilerledikçe meme şeklinde dışarıya çıkmasıyla oluşur. İç Hemoroid ve dış Hemoroid olarak iki şekle ayrılır. İç Hemoroid, genellikle insanların ıkınmasıyla acı hissi vererek dışkının zorla çıkmasıyla oluşur, fakat makat kısmında fark edilmediğinden dolayı herhangi bir şikâyete neden olmaz. Dış Hemoroid ise makat bölgesinde oluşur.

Hastalığın ilerlemesiyle beraber dışkının kanama ve ağrı ile çıkmasıyla meydana gelir. Bunun sonucunda makat bölgesinde bir meme meydana gelir. Bu meme kişiye herhangi bir rahatsızlık vermez fakat görünüş olarak kişiye psikolojik rahatsızlık verebilir. Hemoroid (basur) Beslenme Şekli ise oldukça baş gösterici bir etkendir. Kişinin rahatlaması açısından ilaç kullanmak yerine ilk olarak beslenmesine özen göstermesi gerekir. Kişi mümkün oldukça sıvı ve lifli olan sebze ve meyveleri tüketmesi gerekir.

Hasta katı yiyecek ve hazır gıdalardan mümkün oldukça uzak durmalıdır. Mesela sebze olarak semizotu, ıspanak, brokoli, bezelye, fasulye… Meyve olarak başta ananas, kayısı, greyfurt, portakal gibi lifli meyveleri hastanın tüketmesi gerekir. Hemoroid hastalığından uzak durulması gereken yiyecekler ise kahve, asitli içecekler, hazır gıdalar, yoğun baharatlı yiyecekler, ekmek gibi katı gıdalar basur hastalığın da oldukça zararlı yiyeceklerdir.

Hemoroid hastalığının tedavisi ve korunma yolları genellikle bu hastalığının tedavisi ülkemiz de mümkündür. Basur yeni başlamışsa tavsiyeler le çözüm yoluna gidilebilir. Hemoroid kanamalı ağrılı bir şekilde devam ediyorsa beslenme ve ilaç tedavisiyle iyileştirme yollarına başvurulabilir. Ama basur oldukça ilerlemiş yanı her dışkıda ağrılı ve kanamalı meydana gelip makat bölgesinde oluşan meme içeri itilemeyecek şekillerde ise buna cerrahi müdahale gerektiren yöntemler uygulanır.

Basurdan korunmak için hasta beslenmesine, tuvalet temizliğine, gün içerisinde bol su içerek rahatsızlığını azaltmış olur. Özellikle Hemoroid den korunmanın en önemli yolu ise gün içerisinde 20 dakikalık yapılan egzersizler oldukça önemlidir. Çünkü bağırsakların harekete geçmesi için spor yapmak şarttır. Bu şekilde Hemoroid (basur) hastalığı en aza indirilebilir.


Basur(Hemoroid) Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Mü? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Turkcell Bayilik Şartları Nelerdir? Tart Kekten Ağlayan Pasta Tarifi Şevkat Yerimdar Oyuncu Kadrosu Tinder’da Ücretsiz Ülke Nasıl Değiştirilir? Instagram Çağrı Merkezi Mail ve Telefon Numaraları Şeftalili İrmik Pastası Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil