Bebekleri Uyuturken En Sık Yapılan Hatalar

Ana Sayfa » Sağlık » Bebekleri Uyuturken En Sık Yapılan Hatalar

Bebek bir ailenin en değerli varlığıdır. Dünyaya gelmeden önce başlayan heyecan doğumdan sonra yerini farklı heyecan, telaş ve yorgunluklara bırakır. Artık uykusuz geceler başlar. Yalnız düzenli ve istikrarlı tutumlar bebeğin ve ailenin bu zor süreci daha kolay atlatmasını sağlar.

Bebeğin İlk Günleri

Bebek, anne ve baba üçlüsü için yeni bir dönem başlamıştır. Özellikle anne ve baba tüm düzenini değiştirmek zorunda kalabilir. Bu aşamada sakin olmak, bebeğinizle birbirinize alışmanız gerekir. Bebeklerin de kendine has kişilik özellikleri olduğu unutulmamalıdır. Bu süreçte en önemli zorluk çekilen durum bebeğin uyku düzenini oluşturmaktır. Yeni doğan bebekler ilk 20 gün sıklıkla ve kolaylıkla uykuya dalabilirken ileri ki günlerde gaz sancılarıyla başlayan ağlama nöbetleri uykusuzluğu da peşinde getirir.

Ebeveynlerin Davranışları

Bebek doğduktan sonra ilk müdahale anneanne, babaanne gibi aile ve çevredeki büyüklerden gelir. Bebeği uyutmak için sallama yolunu uygularlar. Bebek sallanmaya alıştığında artık sallanmak alışkanlık haline gelecek ve uyumak için hep sallanmak isteyecektir.

Bebeği Uyku Düzenine Alıştırma Yolları

Bebekler 3- 4 aylık olduktan sonra yatağında sallamadan, emzirmeden, kucakta gezdirmeden uyutma yollarına başvurulmalıdır. Öncelikle ılık bir duş alması iyi gelir. Uyumadan 1 saat önce yatağında vakit geçirtilmelidir. Her gün aynı saatlerde uyutulmaya çalışılmalıdır. Ninni söylemeli ya da rahatlatıcı bir müzik açılmalıdır. Bebeğin uyuyacağı ortam sakin, sessiz, ışığı az olmalıdır. Karnının tok olduğundan emin olunmalı ve uyuyuncaya kadar yanından ayrılmamak gerekir.. Bu bebeğe güven ve huzur verir.

Bebeğe iyi bir uyku düzeni sağlamak için pes etmemeli, çevrenin söylemlerinden öte bebeğin ve ailenin kendi düzeni oluşturulmalıdır. İyi bir uyku hem bebek hem aile için sağlıklı bir yaşam kaynağıdır.


Bebekleri Uyuturken En Sık Yapılan Hatalar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çocuklar Hangi Yaşlarda Nelerden Korkarlar? Google General Mobile GM6 Teknik Özellikleri Nedir? İnternetten ALES Sınav Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? Mobil Oyunu Angry Birds Evrim Geçiriyor 2017 Yılının En Trend Mayo Modelleri Dünya Üzerinde En Güvenilir ve Korunaklı 6 Ev Modeli

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil