Bıçak Yaralanmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Bıçak Yaralanmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Deri ve deri altı dokularının hasarına yara denilmektedir. Yaralanmalarda genellikle ağrı ve fonksiyon kaybı vardır. Yarayı açık ve kapalı olmak üzere inceleyebiliriz. Her türlü açık bir yara enfeksiyon için açık bir kapı demektir. O nedenle yaraya hemen müdahale edilmelidir. Kesilmiş bıçak yaralarının tedavisi öncelikle yaranın kenarları antiseptik ile silinir. Yara ağzı uç uca getirildikten sonra üzeri steril gazlı bezle kapatılarak tıbbi bir merkeze gidilerek tedavi ettirilmelidir.

Bıçak Kesiği Sonucu Delinen Bölgenin Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle yara küçük ise kanamayı durdurunuz. Yaranın daha fazla mikrop kapmasını önlemek için yara bandı ve temiz bir bez ile kapatılır. Yaralı olan kısmın hareket etmesini engellemeliyiz ve dinlendirmeliyiz. Yara çok kirli ise yıpranmış ise öncelikle kaynamış ve soğumuş bir temiz suyla ya da paketlerde satılan temiz sular da olabilir bunlarla yaranın bölgesi temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Daha sonra temizlenilen küçük yara bant ya da bezle sarılıp kesik bölgenin uçlarını birleştirerek sarmalıyız.

Bıçak Kesiği Sonucunda Vücudun Derin Bölgesine Saplanmış İse Neler Yapılmalıdır?

Yara göğüs ve karın bölgesinde saplanmış vaziyette duruyorsa kesinlikle bıçağı çıkarmayınız acil servis ya da hastaneye haber vermeniz daha önemlidir. Çünkü bıçak yarası öldürücü olabilir. Bu işlemi uygulanmaz ise bıçağı oradan çıkarmamız durumun da iç kanama ya da iç organlarının zarar görmesine sebep olur. Eğer bıçak saplı vaziyette değilse sadece kanama var ise o bölgeye temiz bir bezle ne çok sert ne çok hafif olacak şekilde yaranın bulunduğu bölgeye baskı uygulayarak elimizin ikisini de kullanarak yaranın olduğu bölgeden ayırmamamız gerekmektedir. Hem kan akışını yavaşlatır hem de kan kaybından meydana gelen bayılmaları engelleyebilir. Çok fazla kan kaybından kaynaklanan büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Daha sonra acil servisi arayarak acil yardım istemeliyiz.


Bıçak Yaralanmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çikolata Soslu Browni Kurabiye Tarifi 2017 Yeni Bikini Modelleri Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu Sistem Gereksinimleri Nelerdir? İnstagram’da Canlı Yayın (Canlı Video) Özelliği Nasıl Kullanılır? İrem Derici Öldü Mü? Son Durumu Hakkında Bilgiler Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Yürümeli?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil