Çene Kilitlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Ana Sayfa » Sağlık » Çene Kilitlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Çene kilitlenmesi; nedeni farklılaşmakla birlikte çene kaslarındaki istemsiz kasılma neticesinde oluşan kilitlenme durumudur. İlk yardım gelişen bir sağlık durumu neticesinde hastane personeline gidilmeden o an yapılması gereken hayati müdahalelere denmektedir. İlk yardım hizmet yeterliliği her vatandaşta olması gereken bir yeterliliktir. Zira kimin ne zaman nerde hangi şartlar altında ilk yardıma ihtiyaç duyacağı bilinmemekte ve ilk yardım müdahalesi yapılmadığı için de çoğu rahatsızlık durumu kötü sonla bitmektedir.

Çene Kilitlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Çene kilitlenmesi; Epilepsi, sara ve hipoglisemi gibi bazı nedenlerle olabileceği gibi yirmi yaş dişleri(20 lik dişleri) çıkışı esnasında oluşan bozuk yapı nedeniyle de çene kilitlenmesi olabilmektedir.

Çene Kilitlenmesinde İlk Yardım

Öncelikle ilk yardım anlık bir müdahaledir. İlk yardıma başlamadan önce mutlaka ambulans aranmalı ve gerekli bilgiler görevliye verilmelidir.

Öncelikle soğukkanlı olmaya çalışılmalı o an panik yapmanın veya kilitlenmenin hastaya bir yararı olmayacağı aksine çok kötü sonlarla karşılaşılabileceği bilinmelidir.

Çene kilitlenmesi olan hasta mutlaka yan yatırılmalıdır. Hasta dilini ısırabileceği gibi akan kan neticesinde sırt üstü yatırılırsa boğulma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yan yatırılarak hastanın nefes alış verişi düzene girer.

Çenesi kitlenmiş ve nöbet geçiren bir hastaya kesinlikle dışarıdan katı veya sıvı madde verilmeye çalışılmamalıdır. Çene kilitlenmesi esnasında yutma refleksinin kaybolması neticesinde böyle bir yaklaşım hastanın kaybına neden olabilmektedir.

Kesinlikle hastanın ağzına el sokulmamalıdır. Hasta bilinci yerinde olmayabilir ve bilinç yerinde olsa dahi çene kaslarını kontrol edemediği için ilk yardım uygulamaya çalışan kişinin elini ısırabilir. Bunun yerine hastanın ağzı tahta kaşığın arkası kullanılarak açılmalıdır. Hastanın dilini ısırmış olabileceği durumuna karşı kontrol edilmeli ve olası bir kopma varsa acil bir şekilde soğuk bir yerde muhafaza edilmelidir. Ambulans geldiğinde parça verilmelidir. Aksi durumda kişi dilini kaybetmiş olacaktır.


Çene Kilitlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Farmville Hesabı Yönetimi ve Silme İşlemi Vücudun Susuz Kalmasının Belirtileri Yeni Volvo S90’nın Güvenlik ve Çarpışma Testleri Beyazlamış Olan Saçlar Nasıl Eskisi Gibi Olur? Oğuzhan Koç – Küsme Aşka Klibi İzle Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil