Çeyiz Parası Evlenme İkramiyesi Nasıl Alınır?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Çeyiz Parası Evlenme İkramiyesi Nasıl Alınır?

Herkesin de bildiği gibi, evlenmek ve düğün yapmak oldukça masraflıdır. Ev kiralamak, mobilya ve beyaz eşya satın almak, düğün masrafları vs. evlenen çiftleri senelerce borç ödemeye mahkum kılıyor. Çiftler dünya evine mutlu olarak değil, sıkıntı, stres ve gelecek kaygısıyla birlikte giriyor. Bu durum bazen boşanma nedeni de olabiliyor. Neyse ki; devlet de yeni evlenecek çiftlere destek sağlıyor. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çeşitli yardımlar yapıyor. Bu yardımlara çeyiz parasıdeniliyor ve yalnızca kadınlara veriliyor. Böylelikle çeyiz masraflarını daha kolay karşılayabiliyor ve evlilik yolunda daha emin adımlarla, daha az borç sırtlanarak yollarını birleştiriyor.

Çeyiz Parasından Kimler Yararlanabiliyor?

Çeyiz parasının verilme amacı; maddi durumları iyi olmayan, ihtiyaç sahibi çiftlere destek olmaktır. Dolayısıyla bundan yararlanabilmek için belirli şartlar mevcut. İlk şartları kadın olmak, çünkü bu destekten sadece gelin adayları yararlanabiliyor. Damatlar bu yardımı alamıyor. Diğer şart ise; kendinize ait ev araba gibi menkul- gayrı menkul bulunmaması ve yüksek bir gelirinizin olmaması. Eğer anne-babanız hayatta değil ve öksüz yetim maaşı alıyorsanız bu yardımı almanıza engel değildir, maaşınızı almaya devam edersiniz. Yine anne-babasını kaybetmiş ancak öksüz ve yetim maaşı almıyorsanız da başvurabilir, uygun bulunulması durumunda yararlanabilirsiniz.

Evlenme İkramiyesi

SGK’dan dul ve yetim aylığı alıyorken, evlenme sebebiyle aylıkları kesilen eş, kız yetim ve anneye tek seferlik son kez alacakları aylıkların 12 katının ödenmesidir. Bu ikramiyeden faydalananların on iki ay içerisinde boşanmaları, evlilik sözleşmesinin feshedilmesi veya butlan olması nedeniyle tekrar aylığı almaya hak kazananlara ödemesi yapılmış olan evlilik ikramiyesinin 12 aydan eksik olan süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez.


Çeyiz Parası Evlenme İkramiyesi Nasıl Alınır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Show Tv Whatsapp İhbar Hattı İletişim Bilgileri Bloke Olan Turkcell Puk Kodu Tekrar Nasıl Açılır? Akraba Evliliğinin Hamilelikte Sakıncaları Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir? 2017 Volvo S90 Test Sürüşü – VİDEO Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil