Ciltte Kabarcık Ve Kızarıklıklar Nasıl Geçer

Ana Sayfa » Sağlık » Ciltte Kabarcık Ve Kızarıklıklar Nasıl Geçer

Tip dilinde ürtiker adı verilen, psikolojik olarak hastaları rahatsız eden hastalık türüdür. Vücutta kırmızı gece yanığı denilen veya kurdeşen adi verilen hastalıktır. İçi su ile dolu deri altı kırmızı kabarcıklar suçiçeği belirtisi de olabilmektedir. Zamanı tam belli olmayıp, çoğunlukla 48 saat içinde kaybolan rahatsızlık enfeksiyon, idrar yolu iltihaplanması, bağırsak parazitine, solunum yolları enfeksiyona sebep olmaktadır. Kabarcıklar belirli bölgede olmamaktadır. Vücudun herhangi başka bir yerine de yayılabilmesi mümkündür.

Cilt yapısına göre kabarma ve kaşıntı meydana gelmektedir. Bazen de yeni bir cilt bakım ürünü kullanmaya başlandığın da alerjik reaksiyonlarsa gösterebilmektedir. Kozmetik ürünler, deterjan malzemeleri ve bunlara benzer birçok kimyasal madde içeren maddeler alerjiye sebebiyet vermiş olabilir. Egzama, keratosispilaris (tavuk derisi hastalığı olarak bilinen başka bir tür cilt rahatsızlığı), böcek ısırması, sedef, isilik, güneş alerjileri ve ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar da gösterebilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Uzun süreli kaşıntılar geçmiyorsa, uzman bir cildiye doktoruna görünmekte fayda vardır. Rahatsızlığın boyutuna göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Cildinizi tahriş etmekten acılı senaryoyu yaşamaktan kurtulmak için, bol suyla yıkayıp temizleyerek hastalığın ileri ki rahatsızlığın gelmesini önlemiş olursunuz. Çok sıcak sudan kaçınılmalı ılık su ile fazla ovmadan kızarık olan bölgeye masaj yapabilirsiniz.

Maden suyu ve soğuk yoğurt maskesi de tedavi sürecinde rahatlamanız için yardımcı etken olabilir. Günde, en fazla iki litre kadar su içilmelidir. Bazı antibiyotik ilaçların yan etkileri vücutta kaşıntı ve kabarma etkisi sağlamaktadır. Aşırı strese dayalı, sinirlilik gibi yoğun duygular yine vücutta kabarma ve kaşıntı yapmasına neden olmaktadır. Strese dayalı olan rahatsızlıklar da bu problemin çözülmesi yönünde olmalı, aksi takdir de rahatsızlığın boyutunu ileri dereceye atabilmektedir.


Ciltte Kabarcık Ve Kızarıklıklar Nasıl Geçer - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Her Yaşa Uygun Göz Kremi Ürünleri Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme Ziraat Bankasında Vadeli Hesap Açma Google Pixel Ve Nexus 5x Karşılaştırması Sonbaharın En Popüler Saç Renkleri 2017 Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil