Cirit Oyunu Nedir, Cirit Nasıl Oynanır?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Cirit Oyunu Nedir, Cirit Nasıl Oynanır?

Cirit Nedir?

Cirit, bir diğer adı ile de Çavgan ismini almaktadır. Osmanlı’nın savaş hazırlığı sporu olan “Cirit” dir. Orta Asya’dan göç eden Türkler ile Anadolu ya gelene kadar oluşan Cirit aslında bir savaş oyunudur.

19. Yüzyıl da Osmanlı da en büyük gösteriş için kullanılmıştır. Halen daha günümüz de bu spor’u sürdürmektedirler.

Cirit Nasıl Oynanır?

Cirit oyunun da 2 takım bulunmalıdır. Sınırları belirlenmiş olan alanın gerisinde 6 ya da 8 er li olmak şartı ile sıralanırlar. Karşılıklı olarak sırayla birbirlerine doğru attıkları Cirit’ler ile rakiplerini vurmaya çalışırlar. Cirit, At üzerinde süngü ve mızrabın ortaya çıkmasıyla savrulmuş bir oyun şeklidir. Savaşlardan önce Askerlik hem Atlarının kontrolünü hemde mızraplarını iyi At üstünden atmak için bir çok antreman yapmışlardır.

At üstünde yarışan oyuncu kadar At’ ın da oyunu katkısı oldukça fazladır. Rakibinizi kovalarken ya da rakiplerinden kaçarken At’ın oyun kuralları çerçevesinde davranması gerekmektedir. Atlı Ciritte hiç bir spor branşında bulunmayan rakibini bağışlama ve affetme gibi kurallar artık karşı tarafın insiyatifine bağlı olarak değişebilmektedir. Atalarımız zayıf düşeni vurmaya karşı gelmişlerdir.

Bunun yerine bağışlama yolunu seçmişlerdir. Bu hususta Cirit, spor ve erdemin birlikte anılmış olduğu asil bir oyuna sahiptir. Cirit demek ve izlemek isteyenler ise her sene düzenlenen etkinliklere başvurması durum da hem izleyip hemde Cirit tecrübeniz var ise deneme şansı yakalayabilirsiniz.


Cirit Oyunu Nedir, Cirit Nasıl Oynanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? Panik Atak Hastaları Nasıl Beslenmeli? Konut Kredisi Hesaplama Aracı Okulda Havanıza Hava Katacak Zekice Düşünülmüş Hileler Nelerdir? Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye Yep Yeni Bir Komedi Filmi Daha “Deli Dumrul” Fragmanı İzle

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil