Çocuklar Hangi Yaşlarda Nelerden Korkarlar?

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuklar Hangi Yaşlarda Nelerden Korkarlar?

Çocuklar ergenliğe kadar farklı gelişim aşamalarından geçerler. Her dönemin kendine göre özellikleri ve bu özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan korkular vardır. Bunlar geçici olmakla beraber dönem sonrasında hala atlatılamamışsa uzman yardımı alınması gerekir.

Bebeklik Dönemi: Temel Güven-Güvensizlik(0-1)

Bu dönemde bebek, tamamen dışa bağımlı yaşar. Gelişim sürecini henüz tamamlamıştır ve savunmasızdır. Bu da içgüdüsel olarak güven ihtiyacını ortaya çıkarır. Ona göre dünyadaki en güvenilir kişi annesi ya da onun hayati ihtiyaçlarını gören kişidir. Bu dönemdeki en belirgin korku, güven duyduğu kişiyi kaybetme korkusudur. Onun etrafında olmaması, bebek için savunmasız olduğu anlamına gelir. Ayrıca hayvanlardan, böceklerden ya da düşmekten de korkabilirler.

Okul Öncesi Dönem: Özerklik-Kuşku/Utanç (1-3)

Bu dönemde çocuk kendi başına hareket etmeye ve özerkliğini kazanmaya başlar. Eğer bu durum engellenirse bu kendini yetersiz hissetmesine neden olur. Seslere karşı duyarlılığı artar, elektrik süpürgesinin sesi, tren, gök gürültüsü temel korkularını oluşturur. Dönemin sonuna doğru ise eşyaların yer değiştirmesi, gece karanlıkta yalnız kalmak, polis, hayvanlarkokularının kaynağını oluşturur.

Okul Öncesi Dönem: Girişimcilik-Suçluluk (3-6)

Bu dönem çocukları, girişkenlik kazanır. Merak duyguları artar ve her şeyi sorgularlar. Bu duruma olumsuz dönüş alan çocuklar suçluluk duygusu kazanır. Özgüvensiz olurlar. Düşme, yaralanma gibi korkuların yanı sıra vahşi hayvanlara ve karanlığa olan korku da artar. 6 yaş çocukların en çok korku duydukları yaştır. Yatağının altından birinin çıkması, hayalet, cadı gibi masalsı varlıkların yanında ateş böcek ya da ebeveynleri evde bulamama korkusu da baş gösterir.

Çalışkanlık-Aşağılık (6-12)

Artık aile yerine dışarıyla etkileşimi artan bu yaş gurubu, yaşıtlarıyla kıyaslandığında yetersiz ve işe yaramaz hisseder. Artık korkularının temelinde kendi vardır. Başaramamak, yapamamak gibi korkulara sahiptir. Ayrıca bodrum katları, gölgeler, hayaletler, izlediği şeylerdeki korkunç karakterler de korkuları arasındadır.


Çocuklar Hangi Yaşlarda Nelerden Korkarlar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Deniz Suyunun İnsana Faydaları Nelerdir? Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri Muzlu Karamel Pastası Banoffee Turta Ağustos Böceği Nedir ve Özellikleri Nelerdir? Android Tabletler Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır iPhone 8’in Kalıpları Ortaya Çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil