Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı?

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı?

Çocuklarda ateş oluşumunun birçok sebebi vardır. Çocukta oluşan enfeksiyon, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu gibi nedenlerden oluşur. Bu süreç en az üç gün sürmektedir. Çocukta oluşan yüksek ateş önlem alınmadığı taktirde ciddi sorunlarla karşılaşılır ve bazı kalıcı hastalıklar ortaya çıkar.

Ayrıca hemen önlem alınmazsa felç olma durumu ile kalıcı felçlik durumu yüksek bir olasılıktır. Eğer ciddi anlamda çocuğun vücudunda mikrop varsa bu ateş üç günden fazla sürer. Ateş yüksekliği ile gelen mide bulantısı ve kusma, halsizlik yüksek ateşin sebep olduğu nedenlerdir. Çocuklarda oluşan ateş oluşumunun önlemini almak için oldukça hijyen olunması gerekir. Çocuklara sürekli ellerini yıkamasını öğretmek gerekir.

Kışın özellikle öpüşme yoluyla bulaşan grip virüsü nedeni ile daha temiz ve daha dikkatli olmak gerekir. Grip çok tehlikeli ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Yüksek ateş yapar ve uzun süren bir tedavi gerektirir. Bu nedenle çocuklara okulda ve evde sürekli hijyeni öğretmek yararlı olacaktır.

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı? Nasıl düşürülür?

Çocuklarda oluşan ateşin ilk önce evde yapılması gereken önlemlerden bazıları ılık bir duş alınmalıdır. Ateş düşmüyor ise anlına soğuk su hatta buzlu su ile bir temiz bezi suya bandırıp sıkıldıktan sonra anlına koymak gerekir. Bu işlem su ılıyıncaya kadar tekrar tekrar yapılmalı. Evde yapılması gereken işlemlerden bir tanesi de soğuk su içinde bezi sıkıp koltuk altlarını sürekli bezi değiştirip koltuk altında bir müddet tutmak. Bu işlemlerden sonra evde bulunması gereken ateş ölçer ile devamlı olarak ateşini ölçmek gerekiyor. Eğer bu yapılanlar işe yaramıyor ise hemen bir hekime acil olarak götürülmesi gerekir. Çocukta ateş yüksekliği geçmiyor ise çocuk havale geçirebilir. Bu da çocuğun beyninde oluşan hasarlara ve felç kalmasına neden olur.


Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kremalı Susamlı Tavuk Sarma Tarifi Swarm’da Gizli Check-in Nasıl Yapılır? İnternet Üzerinden Ek Gelir Elde Etmek Mümkü Mü? İrem Derici – Tektaş Klibi İzle Yaparsın Aşkım Bilgi Başvuru Formu Survivor 2017 Anlat Bakalım Yarışması

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil