Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

8 yaşında ve üzeri olan çocuklar yeteri kadar toraks kompresyonlarını sağlamaları için genç insanlar olarak ele alınarak tedavi edilmelidirler. Sternumu yeterli kadar çöktürebilmek için öncelikle iki elle toraks kompresyonu gerekmektedir. Bir el veya iki elin aynı anda kullanılmasının birbirlerine üstünlükleri gösterilmemektedir. Çocuk yaş grubunda 2 elin kullanılması sonucunda o bölgede daha yüksek bir basınç elde edilmesini sağlayacaktır. Kurtarıcılar ile çocuklar farklı ölçü grubunda olabilirler. Bu sebeple hem bir el hem de aynı anda iki el ile göğsüne masaj tıbben yapılabilir. 1-8 yaş grubundaki çocuklarda toraks kompresyonlarının tek el ile uygulanması konusunda tıp alanında fikir birliği bulunmaktadır.

CPR Nedir?

Tıbben bu müdahale CPR olarak geçmektedir. Cprkardiyopulmonerresüsitasyona dayanmaktadır. Harflerin açılımında ise, kardiyo kelimesinin anlamı kalp demektir. Pulmonerin kelime anlamı ise akciğerler anlamına gelmektedir. CPR, kalp durduğu zaman kalbi duran kişiye oksijen vermek ve tekrar kalp atışlarını geri getirmek için uygulanan bir yöntemdir. CPR, bir kişinin kalbinin durması sonucu ya da nefes alamaması, nefes darlığı gibi acil durumlarda tıp alanında uygulanan bir yöntemdir. Kalp masajı yapılırken çocuklarda farklı bebeklerde farklı olarak yapılmaktadır. Buna dikkat edilmelidir.

Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılmalıdır?

1 yaş grubu ve altındaki bebeklerde CPR yapılırken gerekmesi durumunda bebeği ön kol üzerine alınarak aynı zamanda da transportu sağlanabilmektedir. İki başparmak aynı anda kullanılarak bebeğin göğsünü kavrayarak çift başparmak tekniği olarak geçen bu yöntem ile kurtarıcı için çok önemlidir. Yöntem olarak iki elle bebeğin göğsü kavranır, göğüs duvarı etrafında parmaklar açılarak ve başparmak ise iman tahtasının alt yarısı üzerine yerleştirilerek işleme başlanır. Başparmaklar ile aynı anda iman tahtası üzerine basınç yapılarak bebeklere kalp masajıgerçekleştirilir. Bu yöntem yoluyla bebeğin kalbini besleyen kan damarlarına daha fazla kan gitmesini ve daha yüksek kan basıncı gitmesinin sağlandığı tıbben tespit edilmiştir. Kompresyon derinliği bebek, çocuk ve erişkinlerde toraks derinliğinin 1/3 ü olarak uygulanmaktadır. Toraks kompresyonlarının hızı ise dakikada en az 100 civarında olmalıdır.


Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ağız Kokusu Sebepleri Ve Tedavi Yolları Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri Seda Sayan ve Uğur Arslan ile Artık Susma Programı Başvuru Formu Firefox Tarayıcı Eklentileri ve Ayarları Nasıl Sıfırlanır Google’a Şifre Yerine Telefonla Nasıl Giriş Yapılır? Flash Tv Ne Çıkarsa Bahtına Başvuru Yap

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil