Dirsek Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Ana Sayfa » Sağlık » Dirsek Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Dirsek ağrıları kolunuzu kullanmanızı engelleyen kötü bir ağrıdır. Dirseğinizde ağrı varsa ve kızarma, şişlik, hassasiyet hissi ya da yara bere söz konusuysa bunların sebebini ve tedavi yollarını incelemelisiniz.

Dirsek Ağrısının Nedenleri

Yaralanmalar: Dirseğinizde ağrı varsa ve el parmaklarınızda karıncalanma ve uyuşmalar varsa dirseğinizi çoğu kez sert bir yüzeye veya bisikletin gidonuna dayıyorsanız. Dirseğinizde bulunan dirsek sinirleriniz zedelenmiş olabilir. Dirseklerinizi dayamamaya çalışmalısınız veya koruyucu destek kullanmalısınız.

Kırık ve çıkık olması: Düşme veya da bir darbe sonucu dirsekleriniz yaralandıysa şişme, kanama, gibi durumlar söz konusu ise dirseğiniz deforme olmuş veya burkulmuş gibi görünüyorsa ağrı ve hareket zorluğu varsa dirseğiniz çıkmış ,kırılmış veya doku zedelemesi olmuş olabilir.

Kese iltihabı: Dirseklerinizin etrafı şişmiş ise ve özellikle baskı uyguladığınızda ağrılar oluyorsa ve buna da ateşiniz eşlik edebiliyorsa Doktorunuzdan bu sıvıyı akıtarak enfeksiyonunuzun olup olmadığından emin olmak isteyebilirsiniz.

Tenisçi dirsekleri: Tenis oyunu oynarken, araç gereç kullanırken kolunuzun alt kısımlarını haddinden fazla çevirmeniz ve döndürmenizden dolayı dirseklerinizin dış kısmında ve kolunuzun alt kısmında ağrı varsa önce kendiniz tedavi yöntemlerini deneyebilir ağrı şiddetliyse bir doktora görünebilirsiniz.

ÇocukDirsek Çıkması: Kolların hızla çekilen bir çocuğun dirseği hasar görmüş veya da çıkmış olması muhtemeldir. Dirseklerini kullanamıyorsa veya da bükük tutuyorsa çıkmış olabilir. Bunun için bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuzun yapacağı basit bir hareketle yerine oturacaktır.

Dirsek Ağrısına Yol Açan Diğer Nedenler Nelerdir?

Enfeksiyonlu artrit, osteoartrit, romatizmalartrit, kemik kanseri ve osteomyelitgibi birçok sebebi olabilir.

Dirsek Ağrısı İçin Kendiniz İlk Tedavide Ne Yapabilirsiniz?

İlk 24- 48 saatte buz koyabilirsiniz (15-20 dakika uygulama ve 15-20 dakika ara şeklinde) bir askıya alarak dirseğinizi dinlendirebilirsiniz. Daha fazla dirseklerinizi yormayın ve reçetesiz satılan ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Dirseklerin Zarar Görmemesi İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

  • Tornavida gibi araçları dikkatli kullanmaya, basketbol, golf, tenis gibi tekrar dayanan sportif faaliyetlerde kendinizi zorlamamaya veya uzun süreli olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Spor hareketlerini öğrenip kol ve omuz bölgeleri dahil dirseklerinizi esnetebilirsiniz.
  • Bilgisayar klavyesini kullanırken dirseklerinizin duruş açısına ve daktilo gibi aletleri kullanırken dirsek açınıza dikkat etmelisiniz.

Dirseğinizde olası bir ağrıda fazla zaman geçmedenbir sağlık uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.


Dirsek Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? Baygınlığın Nedenleri ve Tedavi Yolları Sanatsal Çikolata Yapımı Tarifi Video Zeytinyağının Saça Faydaları Kanal D Whatsapp İletişim Hattı Numarası Sivilceyi Kurutma Yöntemleri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil