Dünyanın En Soğuk Dondurucu Ülkeleri Nereleridir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Dünyanın En Soğuk Dondurucu Ülkeleri Nereleridir?

Dünyanın en soğuk ülkeleri arasında şüphesizdir ki İskandinav ülkeleri ve Sibirya bu bölgelerden yalnızca birkaç tanesidir. Dünya ekvatora yaklaştıkça sıcaklığın bir hayli yoğun olduğu ve kutuplara doğru da gidildikçe bu sıcakların dünyanın küresel şekli sonucunda sıcaklığın da değiştiği görülmektedir. Dünya ekvatordan şişkin ve kutuplardan da basıktır. Şişkin olan ekvator ve çevresi güneşe daha yakındır ve bu yüzden de güneşe daha yakın olan kısımlar kutuplara oran ile daha dik güneş ışınlarını alır ve yüzeye yansıtır.

Ekvator çevresi ısındıkça bu bölgedeki ısınan hava yükselir ve yağmur olarak yağar. Yağan bu yağmurlar ve sıcak, nemli bir havanın da etkisi ile ekvatordaki ağaçların yapraklarının geniş yapraklı ağaçlar oldukları görülmektedir. Sıcaklığın kutuplara çıkıldıkça azalması ile birlikte nemin de düşmesi ağaçların tiplerini değiştirmekte ve ağaçların yapraklarının da daha da ince yapraklı ağaçlar olmasını sağlar. Ekvatorda enlem 0 derecedir.

Kutuplara doğru gidildikçe artan enlem değerleri sıcaklığa oran ile de düşer ve burada yağmurdan ziyade kar yağışları 0 derecenin altına inildikçe görülmeye başlar. Dünyanın en soğuk ülkelerinin başında Grönland gelmektedir. Yüzeyi neredeyse tamamen kalıcı karlar ile örtülü ve kutup denizinin de kıyısında kalan bu ülkenin nüfus özellikleri de bir hayli seyrektir. İzlanda da bu soğuk bölgelerin başında gelmektedir. Ancak kutup denizine uzanan ada yanan volkanik faaliyetlerin de etkisi ile harekete geçen lavlardan dolayı sıcak su kaynakları bakımından İzlanda ülkesi zengindir. Bu yüzden de sıcaklık ortalamanın biraz üzerinde seyreder.

Norveç ve İsveç ülkeleri ise benzer iklimleri paylaşır. Buzulların bir hayli yoğun olduğu ve kuzeye doğru gidildikçe de kutup denizinin kalıcı kar sınırı düşer ve sıcaklık da bir hayli dondurucudur. İsveç ülkesinin kuzeyindeki nüfus güneye oran ile daha yaşam koşullarının zor olması nedeni ile azdır.

Finlandiya da diğer soğuk ülkeler gibi son derece kuzeyde bulunan ve kuzeye doğru gidildikçe ölümcül soğuklar bu ülkede de hâkim olduğundan nüfus seyrektir. Sibirya, dünyanın en soğuk bölgesidir. Kışın sıcaklıklar nerede ise -80 dereceye düşebilir. Bu açıdan da bakıldığında canlı yaşamı çok seyrektir.


Dünyanın En Soğuk Dondurucu Ülkeleri Nereleridir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Twitter’da Toplu Tweet Silme Nasıl Yapılır? Asla Yakalanmak İstemeyeceğiniz 6 Korkunç Hastalık Nedir? 2017 Bayan Ayakkabı Modelleri Ev Yapımı Çikolata Sosu Tarifi Gta Vice City Eve Kız Atma Hilesi 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi Belgeseli

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil