Ekinoks Nedir, Tutulma Nasıl Gerçekleşir, Neden Kutlanır?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Ekinoks Nedir, Tutulma Nasıl Gerçekleşir, Neden Kutlanır?

Ekinoks Nedir?

Ekinoks, çoğunlukla gece ve gündüzün şeklidir. 21 Mart ve 23 Eylül tarihleri arasına denk gelen 2 ekinoks dönemi yaşıyoruz.

İlk bahar ekinoksu ve son bahar ekinoksu. Aslında bu dönem içerisinde yapılan kutlamalar ilk çağa kadar dayanmaktadır. Çünkü o dönem içerisinde insanlar doğa ile iç içe yaşıyorlardı. Ve mevsimsel değişiklikleri de yaptıkları ritüellerle kutlamaktalardı.

Ekinoks, Tutulma Nedir

Temmuz ayında dünya, güneşe oldukça uzak bir yerdedir. Ve hızı yavaşlar. Ocak ayında ise çok yakın olup hızı artar. Buna kepler yasası deniyor. On yedinci yüzyıldan bu yana Dünya’nın ayın ve günlük kullandığımız takvimlerin zaman hesapları hıza bağlı olarak hesaplanmaktadır.

Güneş, ay ve dünya aynı yörüngeye geldiği zaman güneşin ışınları aya çarptığı zaman dünyanın yüzeyi ay da görülmez. Bunun ismine biz “Güneş Tutulması” adını veriyoruz. 2 hafta sonra ay, dünya çevresindeki yörüngesinin yarısını kat eder. Ve bu nokta da tam güneşin karşısına odaklanır. Bu andan itibaren ayın tüm yüzeyine güneş ışığı kapsamaktadır. Bunun ismine ise “Dolunay” diyoruz.

Bazen dünyanın gölgesi ay üzerine düşer. Güneş tutulmasından 2 hafta önce ya da sonra ay dolunay döneminde iken dünyamızın uzay boşluğuna yaymış olduğu gölgenin içine hapsolunur. Böyle bir durumda ayın tamamı gölge ile kaplanmaktadır. Bunun adı ise “Ay Tutulması” diye geçmektedir. Ancak bu gölge biraz renklidir.

Çünkü güneşten dünya ya yansıyan ışıklar dünya gölgesine çarpıp boşluğa yansımaktadır. Arka boşluğa kırılarak ve eğilerek yansıyan bu ışınlar kızıl bir renk alır. Bu sebepten dolayı ay tutulmasının rengi tıpkı güneş batarken oluşan o “kızıl” renk gibi olmaktadır.

Ekinoks Neden Kutlanır

Doğum ve ölüm başlangıç ve bitiş değil daha çok döngüsel bir devrime inanılıyordu. Ve biten bir mevsim sevgiyle uğurlanıyor. Yeni gelen mevsim coşkuyla karşılanıyordu.

Bu festivalin yapılmasındaki amaç ise çağımızda doğayla olan bağları güçlendirmektir. Hepimizin bir arada olacağı neşeli, kahkahalı, dans ve müzik eşliğinde yapılabileceği aktiviterle başlayan son bahar mevsiminde ardından gelecek olan kış mevsiminde güzel dilekleriniz ile coşkuyla karşılamaktır.  Eğer isteyenler bu tür etkinliklere istekleri doğrultusunda katılabilirler.


Ekinoks Nedir, Tutulma Nasıl Gerçekleşir, Neden Kutlanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ekranı Kırık İphone Modelleri Nasıl Tamir Edilir? WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz? Oyunlardan Para Kazanmanın 6 Yolu Görüntülü Konuşma Tekniği İle Ders Vererek Para Kazanma Slime Nedir, 3 Dakika İçinde Slime Nasıl Yapılır? 4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil