El Titremesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Sağlık » El Titremesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudun kaslarının istemsiz bir şekilde kasılması ve gevşemesinin sonucu olarak oluşan sallanmalardır. Genel olarak el bölgesinde görülmesinin yanında baş bölgesinde de gözükebilir.

El Titremesine Neden Olan Bazı Sebepler

 • El titremesi bazı hastalıkların işareti olarak görülebilir.
 • Günümüz de, yaşamın kolay olmaması, aşırı stres altında bıraktığı gibi yorgunluk da yanında getirmesi, anlık sinirlenmeden, yiyecek ve içeceklerimizde fazla aşırıya kaçmak gibi etkenler sebep olabilir.
 • Depresyon haplarının bazılarının yaptığı da görülmektedir.
 • Hava değişikliği ( soğuk ve sıcaklık) de etkilidir.
 • Duygusal durumunun da etkisi vardır.
 • Yaşlılık nedeniyle de titreme görülebilir.

El Titremesinin Çeşitleri

El titremesinin sebeplerinden dolayı ve gösterdiği, etkilere göre ayrılmıştır. Bunun nedeni ise ailesel(genetik) olan ve olmayan vardır. Her iki durumda da el titremesi yaşamımızı çok etkiler. Yazı yazmakta, eşyaları tutmakta, ince motor(iğne tutmak, ip geçirmek gibi) hareketlerini yapmak konusunda ciddi anlamda zorlarken bazı işlevleri yapamaz hale getirebilmektedir.

Parkinson Tremoru

Parkinson hastalığından kaynaklı, el titremesi genetik bir olaydır. Tek taraflı başlar. Önemli bir noktası ise dinlenme sırsında ortaya çıkar. Zaman içerisinde artarken, belli aralıklarda da ortaya çıkabilir. Uyku durumunda kaybolur. Bu el titremesini tetikleyen stres durumunda olmaktadır.

Sereballer Tremoru

Genel olarak nörolojik hastalıklar sonucudur. Beyincikten gelmektedir. İstemsiz olarak ortaya çıkmaktadır. Yoğunluk olarak el titremesiyle birlikte baş titremesi de olmaktadır. Ortaya çıkmasını sağlayan etkenler ise, duygusal değişiklik ve hava değişiklikleri olabilir.

Fizyolojik Tremoru

Vücudun bir şeye karşı reaksiyonuyla oluşur. Fazla stres, aşırı cafe tüketilmesi ve metobolik rahatsızlar(kan şekerinin ani çıkma ve inmesi, tiroit bezinin fazla çalışması)gibi durumlarda gözlenebilir.

Ortastik Tremoru

Bu titreme genel olarak bacaklarda görülmektedir. Ayağa kalkınca ortaya çıkan bu titreme türü oturunca ya da destek alınca bitmektedir.

Psikolojik Tremoru

Strese dayalı olarak görülmektedir. İnsanların yaşadıkları kötü bir olay nedeniyle travma sonucu ortaya çıkar. Bazen el titremesiyle başladığı gibi bazen bütün vücut titreyebilmektedir. Bu titreme duygusal iniş ve çıkışlar neden olduğu gibi kullanılan ilaçlarında etkisi mevcuttur. Önemli olan bir nokta sara nöbetleri de bir psikolojik tremoru ya girmektedir.

El Titremesi Nasıl Tedavi Edilir?

El titremesinin birçok çeşitli olması nedeniyle tedavi yolları çeşitlidir. Bir tedavi yollu ne genetik(ailevi) olan ve olmayan için kesin bir tedavi olduğunu söylemek yanlış olur. Ama kısmen de olsa tedavi amaçlı yapacaklarımızı söyleyebiliriz.

 • El titremesi ilaç verilerek (baş ağrısına ilaç vermesi gibi )hafifletmek amaçlanır.
 • Strese bağlı titremeler de anti depresyon, ilaçları verilerek rahatlaması sağlanıp el titremesi kesin olarak tedavi olabilir.
 • El hareketleri yaparak kasları kuvvetlendirebilir, ayrıca hareket yapmak el titremesinin ilerlemesini durdurabilir.
 • El titremesi günlük yapılan işleri zorlaştırdığı için, daha dikkatli ve duruma göre hareket etmek gerekir.(cam bardak yerine, plastik bardak kullanmak, sıcak su vb şeyleri taşımaktan kaçınmak gibi)
 • Kafein yönünden zengin olan yiyecek ve içeceklerden, kaçınılmalıdır. Aşırı olarak kullanılması titremeyi artırır.
 • Yorgunluk el titremesini çoğaltır. Bu yüzden yeterli uyku ve istirahat önemlidir.

El Titremesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Android Tabletler Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır Dondurulan İnstagram Hesabını Geri Açma Bilgisayarınızı Hayata Döndürebilecek 8 Windows Aracı C Vitamini Deposu Limon ve Faydaları Kalıpta Mayalı Katmer Poğaça Tarifi Bel Ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur Tedavisi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil