Eriğin Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Eriğin Faydaları Nelerdir?

Birçok çeşidi bulunan erik ağaçta yetişen bir meyvedir. Hem kültüre alınan hem de yabani olarak yetişen bu meyve insan sağlığı açısından vazgeçilmez denilebilir. Taze olarak ya da kurutularak tüketebilme özelliği ile de dört mevsim yenebilme şansı vardır. Ancak taze erikte daha yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Zengin lif ve antioksidan bileşenleri ve yüksek C vitamini içermesi sebebiyle insan sağlığı için oldukça faydalı olan bu meyve dünyanın birçok yerinde farklı iklimlerde bile yetiştirilebilmektedir. Ayrıca düşük kalorili olmasıyla da diyet yapanların vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Hem tedavi edebilmekte hem de hastalıklardan korunmamızda yardımcı olmaktadır.

Eriğin 5 Önemli Faydası

Bağırsaklara Faydası: Sindirim sistemi için olmazsa olmaz olan besin lifi birçok sebze ve meyvede olduğu gibi erikte de oldukça zengindir. Bu nedenle bağırsaklarda oluşan zararlı bakterilerin atılmasında ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkin bir rol oynar. Sürekli kabızlık şikayeti olan hastalar için önemli bir besin kaynağıdır. Eriğin hangi çeşidi olursa olsun sindirim sistemi için her zaman tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Metabolizmaya Faydası: Erik içerdiğilif sayesinde hem tokluk hissi yapar hem de metabolizmanın doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu yüzden özellikle diyet yapanların menülerinde mutlaka bulundurması gereken besinler arasındadır. Özellikle ara öğün olarak hem açlık hissinden kurtulmaya hem de düşük kalorili bir gıda almaya yardımcı olur.

Kan Dolaşımına Faydası: Zengin içeriğinde bulunan demir ve bakır sayesinde kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde dolaşımını sağlar. Ayrıca düzenli olarak erik tüketmek demir ve bakır içerdiği için anemi gibi kan hastalıklarından da korumaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları: Bakım ürünlerinde çok kullanılan eriğin cilde faydalı olmasının sebebi içerdiği C vitaminidir. Cildin arınmasına, yenilenmesine ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Özellikle erik suyu cilt sağlığı için kullanılmaktadır.

Kalbe Faydaları: Birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde tavsiye edilen erik antioksidan içeriği sayesinde damarların tıkanmasını önler. Kalp sağlığı için çok önemli bir besindir.


Eriğin Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Minecraft PE Türkçe Yama Dosyası Tekrar Merhaba Dedik.. Kemik Kırıklarında İlk Müdahale Nasıl Yapılır? Hünnap Meyvesi Nedir, Faydaları Hakkında Bilgiler Gelincik Şerbeti Tarifi Erkekler neden yüksek topuklu seviyor

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil