Fare Isırmasında Ne Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Fare Isırmasında Ne Yapılır?

Kemirgenler familyası içerisinde yer alan fareler DNA yapısı, organları mikro anlamda yani daha küçük şekil almış olarak insan anatomisi ile çok yakın benzerlik gösterir. Problem çözme yetenekleri çok üstün olduğu için beslenme ve av bulma konusunda oldukça ustalardır. Fareler insanların tüketebildiği her türlü yiyecek gıda ile beslenebildikleri için insanlarla iç içe yaşarlar. Fareler insanların beslendiği gıdalara rahatlıkla ulaşamadıkları için çoğu zaman leş, çöplük ve lağım gibi alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Özellikle geceleri aktif olan fareler yiyecek besin bulamadıkları zaman uykuda olan insanlara saldırabilirler.

Fareler Bunu Nasıl Yapar?

Anestezi şeklinde etki gösterebilen salgı bezleri sayesinde üfleyerek insanların kulak, el, burun tırnak gibi uzuvları uyuşturup kemirebilir ve uzun süre kalıcı hasarlar bırakabilirler. Fare ısırığı kadar fare tırmalaması da önem arz etmektedir. Bunun önemi ise farelerin bulundukları ortamlar da çoğu zaman bakteri ve virüs gibi insanlarda hastalık meydana getirebilecek mikrobiyal canlıları tırnaklarında ve tüylerinde gezdirebilmeleridir bir nevi virüs ve bakterilere taşıcı olarak görev yapar.

Fare Isırığı Belirtileri ve Tedavisi

Öncelikle bu durumlarla hiç karşılaşmamak için bulunduğunuz ortamda fare olduğunu düşünüyorsanız bunu anlamanın en kolay yolu etrafta bırakacağı dışkılarıdır. Bununla mücadele etmek için ise fare yolları şeklinde tuzaklar geliştirilmiştir bu tuzaklar küçük kutucuklardan oluşmakta ve bir yetişkin sayesinde açılabilecek tuzaklardır. Isırılma durumunda ise gözlemlenen en yaygın belirtiler, ısırılan bölge üzerinde ve çevresinde oluşan kızarıklık, şişlik, iltihaplanma ve şiddetli ağrılardır. Farelerin üzerindeki bakteri ve virüsler ısırık ile vücuda geçebilir. Bu durumla karşı karşıya kalan kişilerde; yüksek ateş, bulantı, eklem ağrıları, döküntü, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetler gözlemlenmektedir. Vücutta fare ısırığına benzer bir yara veya şişlik görüldüğünde, temiz su ile iyice yıkanması gerekir. Durum ihmal edilmemeli ve en kısa sürede doktora başvurulması gerekmektedir, aşı ve en uygun tedavinin yapılabilmesi için profesyonel yardım alınmalıdır.


Fare Isırmasında Ne Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ali Öztürk27 Temmuz 2018

Uyurken parmağımda bir acı ile uyandım. Baktığımda diğer parmağımın da kemirildiğini ve kanadığını gördüm. Sağlık ocağında kuduz ve tatanoz aşısı yaptılar ve hastaneye gitmem gerektiğini söylediler. Acile gittiğimde doktor geren yapılmış, başka bir şey yapmaya gerek yok dedi. Ne yapmalıyım.
Teşekkür ederim.

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kramp Kas Kasılması Nedir? Ne İyi Gelir? Kremalı Susamlı Tavuk Sarma Tarifi Windows 10 Kullananların Dikkat Etmesi Gereken 16 Gizlilik Ayarı Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Silinir? Buray Yaz Yağmuru Sevda Gitar Akorları 2017 Ramazan Bayramında Nerede Tatil Yapmalı?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil