Fesleğen Nedir? Faydası Var Mıdır?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Fesleğen Nedir? Faydası Var Mıdır?

Fesleğen Nedir? Faydası Var Mıdır?

Yer yüzünde sadece binlerce bitkiden birini oluşturan fesleğen, her derda deva şifa niteliğinde ilaç takviyesi olduğunu biliyor muydunuz?

Bir çok ülke de yaygın olarak kullanılan bu bitki ülkemizde de bir çok hastalığı tedavi amacı ile kullanılmaktadır. İlk olarak Asya ülkelerinde kullanılan ve oradan dünya ya yayılan bu bitki ülkemiz de en fazla kullanılan yerleri ise Ege ve Akdeniz bölgeleridir.

Fesleğenleri yemekleriniz, salatalarınızın ve bir çok şeyin içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yemeğe gayette güzel tad vermektedir.

Fesleğen’in Faydası Nelerdir?

Fesleğen bitkisi artık belli bir orana ulaştığı zaman 50 cm’ye kadar uzayabilme özelliğine sahip bir bikti türüdür. Fesleğenler genellikle yazın sonuna doğru kendini göstermektedir. Yukarı katmanın da bulunan yeşil yaprak cinsi aşağıya doğru indikçe kırmızı bir renk almaktadır. Fesleğen bunların yanı sıra kurutularak da kullanılabilir.

Ağzınız da çıkmış olan yaralara karşı kullanabilirsiniz. Sivrisinek, övez ve zararlı küçük hayvanlara karşı koruma kalkanı oluşturma özelliği vardır. Özellikle yaz ayında her ortamda fesleğen bitkisinden bulundurmalısınız. Kansere karşı koruyan güçlü bir etkendir. Akciğerinizin daha iyi çalışmasına da bire bir yardımcı olur.

İçerisinde bulunan vitaminler ise şu şekilde sıralanmıştır;

İçinde çok önemli miktar da A, C ve E vitaminleri barındırıcı özelliği vardır. Eğer bağışıklık sisteminiz düşükse bunu güçlendirme de yardımcı bir bitkidir. Ateş ve soğuk algınlığına da iyi geldiği söylenmektedir. İçinde bulunan potasyum minerali sayesinde kalbinizi ve beyninizi korur. İçinde B6 vitamini bulunmasından dolayı beyin ve sinir hücrelerinizi son derece korur ve muhafaza eder.

Bunun yanında balkonunuz da güzel bir yer açarak yada evinizin salonunda süs bitkisi olarak da kullanabilirsiniz. Gayette güzel bir görüntü oluşturmaktadır.


Fesleğen Nedir? Faydası Var Mıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Survivor 2017 Anlat Bakalım Yarışması Orkide Nedir, Bakımı Nasıl Gerçekleşir? Apple iPhone 8, 12 Eylül de Tanıtılacak Web Sitesi (Blog) Nedir, Nasıl Oluşturulur İphone Kulaklıklar Modunda Takılı Kaldı Çözümü Bilgisayarınızı Hayata Döndürebilecek 8 Windows Aracı

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil