Gebelik Diyabeti Anne İçin de Bebek İçin de Tehlikeli

Ana Sayfa » Sağlık » Gebelik Diyabeti Anne İçin de Bebek İçin de Tehlikeli

Diyabet; pankreas organının yeterince insülin salgılamaması ya da hiç salgılamamasıdır. Diyabet; gebelik için engel değildir fakat dikkat gerektiren durumlar vardır. Gebelik Diyabeti anne içinde bebek içinde dikkat edilmez ise tehlikeli bir durumdur. Gerekli tedbirler alınarak bu durumdan kurtulmak mümkündür. Gebelikte ortaya çıkan diyabete gestasyonel diyabet denmektedir.

Gebelik Diyabetinde Kontrol Önemlidir

Diyabet tanısı gebelikte 2. tremester taramadan sonra konulabilir ya da OGTT testi (Oral Glikoz tanı testi) ile bu yapılmaktadır. Gebelikte diyabet demek; (diyabet tip1 diyabet değilseniz) tip2 diyabete yatkınsınız demektir. Bu durum bebeğinde tehlikede olabileceğine işaret eder. Diyabet damarları etkileyen bir hastalık olduğu için bebeğin oluşumunda sorun oluşturur. Gebelikte diyabet anne içinde organları için tehlike arz eder. Fakat bebek için her koşulda tehlike arz eder. Bu durum diyabete dikkat etmezseniz oluşmaktadır. Gebelikte diyabet dikkat edilmezse tehlike oluşturur. Diyabet sıkı kontrol ve diyetle kontrol altına alınabilir.

Gebelikte diyabet bebeğe etkisi ise kilolu bir bebek ya da solunum güçlüğü çeken bir bebek oluşturabilir. Kilolu bebek demek; insülin salınımından doğan bir sonuçtur fakat annenin düzenli beslenmesi, egzersiz yapması, şeker takibi gibi kolay kontrol ile bebek içinde anne içinde tehlike oluşturmaz. Gestasyonel diyabet kontrolü kolay olduğu kadar sıkı bir diyet ve egzersize dayanmaktadır. Şeker takibi diyabet için önemlidir fakat gebelikte diyabette daha önemlidir. Çünkü sadece anne için değil, bebek içinde sorunların çözümüdür.

Gestasyonel diyabet hamilelik boyunca sürer. Diyabet için ileride olabilirsiniz anlamına gelmektedir. Tip 2 diyabete yatkınsınız ve hayatınız boyunca diyete ve egzersizlere dikkat etmelisiniz. Kilo almamalı ve ölçülü yemelisiniz.

Fakat kontrol sağlanarak bu tehlike geçebilir ve sağlıklı bir bebek ve anne karşımızda olacaktır.


Gebelik Diyabeti Anne İçin de Bebek İçin de Tehlikeli - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tuzlu Burgu Kurabiye Tarifi Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Silinir? Android Tabletler Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır Kalıpta Mayalı Katmer Poğaça Tarifi Bloke Olan Turkcell Hattı Tekrar Nasıl Açılır? Askerlik İşlemlerinizi E-Devlet Kapısından Kolayca Takip Edebilirsiniz

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil