Gmail’de Toplu Mail Silme Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Teknoloji » Gmail’de Toplu Mail Silme Nasıl Yapılır?

Gmail Google’ın mail platformu olarak kullandığı ve günümüzde en fazla kullanıcısı olan mail aracıdır. Google’a ait tek bir şifreyle Gmail adresine giriş yapılabilmektedir.

Gmail’de Maili İşleme Tabi Tutma

Gmail platformunda maillerimizi çeşitli şekillerde işlemlere tabi tutmamızı sağlayan kutucuklar vardır. Bu kutucuklar işlem yapmak istediğimiz maili seçtiğimizde en yukarıda arama butonunun hemen altında çıkmaktadır. Bu seçenekler sırayla seç, arşivle, spam bildir, sil, taşı, etiketler ve diğer kategorilerinden oluşmaktadır. Mailimizi seçtikten sonra bu hangi işlemi yapmak istiyorsak o kategoriye basarak işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

Gmail’de Toplu Mail Seçme Nasıl Yapılır?

Gmailde birden fazla mail seçerek onlar üzerinde işlem yapmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan birinci yöntem;

Kategori içindeki bütün mailleri aynı anda seçmemizi sağlayan yukarıda arama butonunun sol altında yer alan seçme butonundaki kutucuğa basmaktır. Bastığımızda bütün kategorideki mailler seçilmiş olacak ve yapacağımız işlem bütün maillerde uygulanmış olacaktır.

İkinci yöntem; Kategorideki maillerden hepsiyle işlem yapmak istemeyip ama aynı zamanda birden fazla maille işlem yapmak istediğimizde kullanmamız gereken bu yöntemde en soldaki kutucuğu kullanmaktır. İşlem yapmak istediğimiz kaç tane mail varsa hepsini en soldaki kutucuktan seçmeliyiz. Böylece yapacağımız işlem o seçili olan mailler için yapılmış olacaktır.

Gmail’de Toplu Mail Silme

Gmailde mailleri toplu silmek için yukarıda anlatılan mailleri toplu seçme işlemleri kullanılmalıdır. Eğer kategorideki bütün mailleri silmek istiyorsak yukarıdaki seç komutundan hepsini seçmeli ve daha sonra beliren 3. seçenek olan çöp kutusu simgesine basarak silme işlemini tamamlamalıyız. Eğer birden fazla ama tamamı değilse de ikinci yöntemdeki gibi sileceğimiz mailleri sol kutucuğa basarak seçeriz ve yine beliren 3. seçenek olan çöp kutusu simgesine basarak silme işlemini tamamlamış oluruz.

Maillerimizi kalıcı olarak silmek gerekiyorsa da sildiğimiz maillerin belirli bir süre saklandığı çöp kutusu seçeneğine girmeliyiz. Bu seçenek en sol menüde bulunmaktadır. Çöp kutusuna girdiğimizde orada sildiğimiz mailleri bulacağız. Bu mailleri istersek geri alabileceğimiz gibi sadece bekleyerek belli bir süre sonra kaybolmalarını sağlayabilir istersek de kalıcı olarak silerek söz konusu maillerden kurtulabilir. Mailleri kalıcı silebilmek için mailleri yine aynı yöntemleri kullanarak seçmeli ve seçilen mailleri de silebilmek için beliren ilk seçenek olan kalıcı olarak sil seçeneğini seçmeliyiz böylece söz konusu mailleri tamamen silmiş olacağız ve artık o mailleri geri kazanma şansımız kalmamış olacak.


Gmail’de Toplu Mail Silme Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Enlight İncelemesi

Enlight İncelemesi 05 Mart 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu Sistem Gereksinimleri Nelerdir? Kavrulmuş Tel Şehriye Salatası Tarifi GTA San Andreas Türkçe Yama Dosyaları İndir Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı? 4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler Pokemon GO Nedir, Pokemon GO Amacı Hakkında Bilgiler

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil