Google Hesaplarımızı Nasıl Daha Güvenli Yaparız?

Ana Sayfa » İnternet » Google Hesaplarımızı Nasıl Daha Güvenli Yaparız?

Google hesabınız, Gmail, Google Fotoğraflar ve Google Drive gibi hassas hizmetler de dahil olmak üzere tüm Google hizmetlerine erişebilir. Dolayısıyla Google hesabınızı korumak çok önemlidir. Neyse ki, Google, bilgisayar korsanlarından korunmasını sağlamak için çok çalışmaktadır ve hesabınızı korumak ve kurtarmak için pek çok sağlam yol eklemiştir.

Bu makalede size Google hesabınızı korumak için dört yerleşik yol göstereceğiz. Tabii ki, güvenli bir hesap da hesabınıza erişmek ve bunu güvende tutmak için külfetli işlemler yapmak zorunda kalacağınız anlamına gelir. Ancak, güvenlik sizin için önemliyse, hepsi buna değer.

 1. Hesap Kurtarma Seçenekleri

Yapmanız gereken ilk şey, hesabınızın saldırıya uğrayacağı zamana hazırlanmanızdır. Hesap kurtarma seçeneklerini ayarlarsanız, saldırıya uğradığı halde hesabınıza dönebilirsiniz. Hesap kurtarma seçeneklerini ayarlamak için hesap simgenizi tıklayın ve Gmail, YouTube gibi herhangi bir Google web hizmetini kullanırken “Hesabım” ı seçin. Şimdi “Oturum Açma ve Güvenlik” seçeneğini tıklayın.

Burada, aşağı kaydırdığınızda “Hesap kurtarma seçenekleri” panelini göreceksiniz. Bir kurtarma e-posta adresi ve / veya kurtarma telefon numarası girebilirsiniz.

Hesabınıza erişemediğiniz bir durumda hesabınızı kurtarmak için bu kurtarma seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. (Google talimatlar sağlayacaktır.)

 1. İki Adımlı Doğrulama Ekleyin

Bu, Google Hesabınızı korumak için en iyi yoludur. İki adımlı doğrulama etkin durumdayken hesabınıza erişmek için hesap şifrenizi ve rastgele kodunuzu (telefonunuza gönderilir) kullanmanız gerekir. Bu, korsanların hesabınızın saldırıya uğramasını neredeyse imkansız hale getirir, çünkü telefonunuza fiziksel olarak erişime ihtiyaçları olacaktır.

İki adımlı doğrulamayı kurmak için “Hesabım” bölümüne gidin ve yukarıdaki işlemde yaptığınız gibi “Oturum açma ve Güvenliği” yi tıklayın.

Burada, “Şifre ve oturum açma yöntemi” panelinin altında “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğini göreceksiniz. Doğrulama işlemini başlatmak için tıklayın.

Kullanacağınız Google Hesabınızı ve telefon numaranızı doğrulamanız istenecektir. Ayrıca, oturum açmak için daima iki adımlı doğrulamayı kullanmak isteyip istemediğinizi, yalnızca yeni bir PC’den erişmek için kullanıp kullanamayacağınızı yapılandırabilirsiniz.

Artık Google Hesabınızda oturum açtığınızda telefonunuza Metin veya Sesli Arama olarak bir kod gönderilecektir. Daha sonra Google hesabınızaerişmek için bu kodu girmeniz gerekecek.

 1. “Daha Az Güvenli Uygulamalara İzin Ver” Seçeneğini Devre Dışı Bırakın​​​​​​​Daha az güvenli üçüncü taraf bir uygulaması Google hesabınıza erişmek için çalıştığında, Google erişimini engeller. Bununla birlikte, gerçekten o uygulamayı kullanmanız gerekiyorsa uygulamanın Google hesabınıza erişmesine izin vermek için “Daha az güvenli uygulamalara izin ver” kısmını etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, daha az güvenli uygulamaların tümü Google hesabınıza erişebilir, bu nedenle hesabınızın güvenliğini riske atabilir.

  Bu seçeneği herhangi bir nedenle etkinleştirdiyseniz derhal devre dışı bırakmalısınız. Bunu yapmak için “Hesabım” bölümüne gidin ve ardından “Bağlı uygulamalar ve siteler” i tıklayın.

  Aşağıya kaydırın ve “Daha az güvenli uygulamalara izin ver” seçeneğini kapatın.

  Bir dahaki sefere, daha az güvenli bir üçüncü taraf uygulamasının Google hesabınıza bağlanmasına izin vermeniz gerekiyorsa, bu seçeneği açmak yerine Google’ın Uygulamaya İzin Ver sayfasını kullanın. Bu, tüm uygulamaların yalnızca sonraki on dakika içinde Google hesabınıza bağlanmasını sağlayacaktır.

  1. Google Güvenlik Kontrolü İle Başlayın​​​​​​​

  Google’ın, hesabınızın güvenliğini kontrol etmenizi ve kimsenin hesabınıza erişmesini önleyecek basit bir üç adımlı Güvenlik Kontrol sistemi vardır. Google Güvenlik Kontrol Sayfasına gidin ve hesabınızı güvence altına almak için üç adımınızı tamamlayın.

  1. Adım: Hesap Kurtarma Seçeneği

  Bu adım, hesap kurtarma seçeneklerinizi yapılandırmanıza ve yukarıda bahsedilen yöntem # 1’deki gibi değişiklikleri izlemenize izin verir.

  1. Adım: Bağlı cihazlarınızı kontrol edin

  Bu, son zamanlarda Google hesabınıza erişen tüm cihazları gösterir. Herhangi bir bilinmeyen cihaz görürseniz, şifrenizi derhal değiştirmek ve hesabınızı korumak için “Bir şeyler görünüyor” düğmesine basabilirsiniz.

  1. Adım: Hesap izinlerinizi kontrol edin

  Burada, hesabınıza erişimi olan tüm uygulamaları ve hizmetleri ve erişebilecekleri veri miktarını göreceksiniz. Erişimlerini kaldırmak için artık kullanmadığınız veya daha önce hiç görmediğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

  Hesabınızın güvende olduğundan emin olmak için her ay Google’ın güvenlik kontrolünden geçmelisiniz.

  Sonuç

  Yukarıdaki yöntemler sizi rastgele bilgisayar korsanlarının listesinden uzaklaştırabilmelidir. Profesyonel bir bilgisayar korsanının hesabınızı kesmek istediği ve yeterli zaman harcamak istemesi durumunda, yukarıda belirtilen güvenlik önlemleri ile bile hack yapabileceği unutulmamalıdır.


Google Hesaplarımızı Nasıl Daha Güvenli Yaparız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Karnıyarık Nasıl Yapılır, Karnıyarık Tarifi Nedir? Görmüş Olduğunuz Rüyaların Gerçek Anlamları Nelerdir? Tuzlu Burgu Kurabiye Tarifi Süper Lig yeni hafta puan durumu Migren Ağrısı İçin Havuç Suyu İçin Efsane Aksiyon Oyunu Max Payne 4 Çıkmaya Hazırlanıyor

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil