Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Ana Sayfa » Sağlık » Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde insan hafızası günlük yaşantıların beyinde depolanması şeklinde oluşur. Hafıza olarak adlandırdığımız terim aslında beyinde bir kodlamadır.

Bu durumda beyin her gördüğü uyarıyı kaydeder yani kodlar, bu şekilde dikkatlice bakılan her nesne hafızaya uzun süre kaydedilir. Mesela anılar, anılar geçmişte yaşanılan olaylar olduğu için dikkat unsurun da bakıldığından dolayı hafıza bunu hatırlatmaya yarar.

Olaylar ve durumlar ne kadar çok tekrarlanırsa hafızada o kadar kalıcı olur. Örneğin babanızın kokusu hafızada uzun yıllar kalır ve herhangi bir yerde o kokuyu hissettiğinizde hafıza devreye girer ve babanızı hatırlamanızı sağlarlar. Ya da bir yiyecek küçük yaşlarda çok sevmişsinizdir ve yaşlılık evresinde o tadı yine aldığınızda küçükken yenilen anılar aklınıza gelir. Hafızayı güçlendirmek için ise başta sigara ve alkolden uzak durulması gerekir.

Çok içilen sigara ve alkol beyin hücrelerinin ölmesine ve hafızanın gerilemesine yol açar. Stresten uzak durun takıntılı bir beyin veya sürekli beynin dolu olması hafızayı olumsuz etkiler. Uyku düzeni çok önemlidir. Günde 8 saat uyku hafızanın zinde kalmasını sağlar. Günde 30 dakika mutlaka açık havada yürüyüş yapın çünkü yapılan egzersiz beyin hücreleri için önemlidir. Ortalama olarak haftada 3 kez balık yiyin. Özellikle küçük yaşlarda yenilen balık beyin gelişimine yardımcı olur. Günde 2 adet ceviz tüketin. Cevizin içinde bulunan omega-3 asitleri hafızanın güçlenmesine oldukça etki etmektedir.

Aylık olarak mutlaka B-12 değerlerinizi de ölçtürün. B-12 eksikliği genellikle ilerleyen yaşlarda görülür ve bu eksiklik beynin küçülmesine hafıza geriliğine neden oluyor. Günlük olarak gazete dergi okumak yâda internette araştırma yapmak hafızayı güçlendirmede olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Tabi bu okuma genelde akşam olması tavsiye edilir çünkü okunan her bilgi hafızaya kaydedildikten sonra uyunması önerilir.

Uyuyunca hafıza onu net bir şekilde kaydeder ve tekrar hatırlamamıza neden olur. Son olarak ise oyun egzersizleri yapmak çok önemlidir. Oynanan zekâ oyunları hafızayı hem geliştirir hem de hafızanın açık olmasını sağlar küçük yaşlardaki çocuklar için hafıza oyunları çok önemlidir. Mesela satranç, küp ayırma, su doku gibi oyunlar hafızanın güçlenmesinde önemli bir etkendir.


Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin Neler Yapılması Gerekir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Turkcell Bayilik Şartları Nelerdir? Tart Kekten Ağlayan Pasta Tarifi Şevkat Yerimdar Oyuncu Kadrosu Tinder’da Ücretsiz Ülke Nasıl Değiştirilir? Instagram Çağrı Merkezi Mail ve Telefon Numaraları Şeftalili İrmik Pastası Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil