Güneşte Yüz Kızarması Nasıl Geçer?

Ana Sayfa » Sağlık » Güneşte Yüz Kızarması Nasıl Geçer?

Güneşte Yüz Kızarması Nasıl Geçer?

Cildin yapısına, güneş ışığının tesirine göre kızarıklığın derecesi de değişik olabilir. Güneş kızarıklığı da bu hasara göre sınıflandırılır. Kızarıklığın geçmesi içinde yapılacaklar buna göre uygulanır.

Güneş Kızarıklığını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

Ciltte oluşan hasara bağlı olarak uygulanacak rehabilitasyon belirlenir.

Birinci Derece Güneş Kızarıklığı

Bu türdeki güneş kızarıklığı ciltte kızarıklıkla birlikte ağrıya kapı aralar. Bu vaziyette soğuk pansuman yapılması ağrıyı dindirecektir. Ancak pansuman için soğuk su seçenek edilmemelidir. Bu cildin kurumasına kapı aralar. En sıhhatli olanı bezin arasına konulan buzla yapılanıdır. Güneş kızarıklığına iyi gelen kremlerde kullanılabilir. Bu tür kremlerin muhtevasında gümüş silfodiyazin, lanolin veyahut aloavera olur. Bunların kızarıklığı geçirmede oldukça yararı vardır. Güneş kızarıklığında ehemmiyetli olan cildin kaybettiği sıvı kaybını yerine koymak gerekir. Rehabilitasyonda emel bu olmalıdır.

Ayrı olarak kızarıklık geçinceye kadar cilde kese yapılması, cildi tahriş edebilecek elbiselerin giyilmesi mahzurlu neticelere kapı aralayabilir. Ağrının azaltılması da ehemmiyetlidir. Bunun için parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. Ancak aspirin kullanımından kaçınmak gerekir. Zira kan sulandırıcı olan aspirin kan dolaşımını hızlandırır ve cilde zarar verebilir.Bilhassa küçük yaştaki çocuklara netlikle aspirin verilmemelidir. Düzenli olarak cilde bu rehabilitasyonların uygulanması halinde 2-3 günde güneş kızarıklığı ilk tesirini kaybedecektir.

İkinci Derecede Güneş Kızarıklığı

Kızarıklığa eşlik eden ciltte su toplaması gibi etkiler olur. Bu vaziyette uygulanan rehabilitasyona daha fazla ehemmiyet verilmelidir. Ağrı da daha fazla olacağından, uygun ağrı kesici ilaçlar alınmalıdır. Ciltte oluşan ödem daha fazla olduğundan, bu kremler daha yararlı olacaktır. Kremlerin yanında bepanten tarzı kremlerde kullanılırsa, kızarıklık daha kolay yatışacaktır.

  • Güneş kızarıklığı için kolay tedbirler
  • Cildin yatıştırılması için alınacak ılık bir duş hemen tesirini gösterecektir
  • Ciltteki ısının düşmesini sağlayacak, irini yatıştıracak karbonat ve lavanta esansiyel yağları kullanılabilir
  • Kızarıklık olan cilde aloevera jeli sürülmesi hemen cildi deşarj olmaya yetecektir
  • Soğuk siyah çay güneş kızarıklığına iyi gelir

Güneş kızarıklığı olan cildin su toplaması vaziyetinde, enfeksiyonu engellemek için ekinezya çayı cilde sürülebilir.

Poşet içindeki buz kalıplarını güneş kızarıklığı olan ciltte gezdirmekte oldukça deşarj olacaktır. Bilhassa ilk gün kızarıklık hasebiyle zor bir gece geçirebilirsiniz. Bu tedbir size çok yararlı olacaktır.


Güneşte Yüz Kızarması Nasıl Geçer? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnsan Vücudundan Çıkarılan 4 Canlı Türü Nedir? Kivi Reçeli Tarifi Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir? Astral Seyahat Nedir ve Nasıl Yapılır? Tehlikesi Var Mı? Karne Hediyesi Bilgisayar Bekleyenlere Alternatif 5 Dizüstü Safranbolu’da Gidip Görmemiz Gereken 10 Yer

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil