Hackintosh Mac Nasıl Kurulur?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Hackintosh Mac Nasıl Kurulur?

Hackintosh Apple bilgisayarlar haricinde Windows platformlarına Mac kurulması işlemidir. Hack edilmiş Mac anlamında da kullanılır. Bazı platformlarda donanımsal sorunlar teşkil etse de ucuz ve kolay yollardan Mac deneyimini yaşamak için Windows işletim sistemli bilgisayarınıza Hackintosh Mac kurabilirsiniz. Dikkat etmeniz önemi noktalardan biri de sisteminizin işlemcisinin Intel olmasıdır. AMD işlemciler maalesef Hackintosh Mac için uygun değildir.

Kurulum İşlemi ve Ayarlar

İstenilen Mac OS sürümünü önceden bir USB bellek içine hazırlayın ve yükleme yapmak için boot etme yöntemiyle kurulum ekranına erişin. Kurulum ekranında dil ayarlarını belirledikten sonra ‘Sürdür’e tıklayın. Ekranın sol üst köşesinde bulunan ‘İzlenceler’ ve ‘Disk izlencesi’ bölümünden yükleme yapacağınız sabit disk biriminizi seçin. Dilerseniz ‘Bölüntüle’ kısmından diskinizi 2 veya daha fazla bölüme ayırabilirsiniz. Seçtiğiniz birimi ‘Sil’ ile silin ve izlenceleri kapatıp seçtiğiniz birime ‘Yükle’ ile Mac OS işletim sistemini kurun. Kurulum sonunda standart ayar ekranından klavye, bölge, sözleşme ve parola seçimlerinizi yapıp masaüstüne erişin.

Bootloader ve Sürücü Ayarları

Yüklemeyi gerçekleştirdiğiniz USB bellekten hariç başka bir USB belleğe Bootlader ve sürücüleri yüklemek için kullanılan yazılımları yüklemiş olmalısınız. Bunlardan birincisi HWSensors yazılımıdır. Bu yazılım bilgisayarınızı bir Mac gibi tanıtacak ve özellikleri kullanabilmenizi sağlayacaktır. Yazılımın içinde bulunan CloverConfigurator kurulumu yapıldıktan sonra ekranın üst kısmındaki ‘Extras’ bölümünden ‘Mount EFI’ seçin. Açılan listeden ‘disk1s1’i seçin. İkinci USB bellek içinde bulunan ‘Exstra’ ve ‘EFI’ klasörünü masaüstüne kopyalayın. Tekrar ‘Extras’ menüsünden ‘Mount EFI’ seçtikten sonra bu kez ‘disk0s1’i seçin ve sabit diskinizde bulunan EFI klasörü içine masaüstüne kopyaladığınız Bootlader dosyalarını kopyalayın. Usb belleklerinizi çıkarıp sistemi yeniden başlatın. Sürücülerin yüklenmesini ise Multibeastprogramı ile gerçekleştirdikten sonra Hackintosh Mac kurulumu tamamlanmış olacaktır.


Hackintosh Mac Nasıl Kurulur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tatil Sonrası Saç Bakım Önerileri Peynirli Zeytinli Sandviç Poğaça Tarifi Enlight İncelemesi Google Chrome’da Facebook Bildirimleri Nasıl Kapatılır? Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir? Nasıl Yapıldığını Bilmeden Tükettiğimiz 5 Şey Nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil