Hamilelik Öncesinde Alınması Gereken Vitaminler

Ana Sayfa » Sağlık » Hamilelik Öncesinde Alınması Gereken Vitaminler

HAMİLELİK ÖNCESİNDE ALINMASI GEREKEN VİTAMİNLER

Eğer anne olmak istiyor iseniz doğru bir beslenme programı hazırlamalısınız. Anne olmaya karar verdiğiniz anda hamilelik öncesinde hamilelik döneminde ve doğum sonrası ilk 6 ay alınan vitaminler bebeğin sağlığı ve anne sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle son derece dikkatli bir program uygulanmalıdır. Annelik için ilk aşama olan hamilelik öncesi dönemde alınması gereken birçok vitamin ve mineral bulunur. Sürekli aynı vitaminleri almak yerine doğru bir besin dağılımı ile yeterli ve eşit bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Günde en az 4 porsiyon sebze ve meyve tüketiminiz olmalıdır. Bu meyve ve sebzeler mevsimine uygun olursa daha sağlıklı olacaktır. Porsiyon olarak çok fazla gibi dursa da örneğin 2 brokoli çiçeği ve bir adet muz 2 öğüne denk gelmektedir. Bu porsiyonlarda çeşitliliğe ve tazeliğe önem verin. Doğru ve sağlıklı vitaminler almak için konserve ürünlerden ve işlenmiş besinlerden uzak durmaya özen gösterin.

Tam tahıllı ürünleri tüketmeye dikkat edin. Tam tahıllı ekmek ve makarna tüketimini gün içinde eksik etmeyin. Lif açısından oldukça zengin tahıl hamilelik döneminde sizin kurtarıcınız olacaktır.

Protein vitamini yönünden zengin besinleri tüketmeye özen gösterin. Günlük olarak yağsız et, tavuk ve balık tüketimini aksatmayın. Aynı zamanda sabahları yumurta, akşam yemeklerinde baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin. Protein açısından son derece zengin olan besinler hem sizin açınızdan hem de bebek açısından büyük bir önem taşır. Ayrıca balıkta bulunan Omega vitamini hamilelik öncesinde ihmal edilmemesi gerekenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Anne sağlığı için hamilelik öncesinde kalsiyum da büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle günlük kalsiyum ihtiyacı için 3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketilmelidir.

Bununla birlikte eğer demir depolarında bir eksiklik var ise kırmızı et, kuru meyve ve sebzeler ile demir eksikliği giderilir. Genel olarak hamilelik öncesi alınması gereken vitaminler bu şekildedir. Eğer daha profesyonel bir yardım almak istiyor iseniz alanında uzman bir diyetisyen ile daha düzenli bir program oluşturarak bir beslenme planı uygulayabilirsiniz.


Hamilelik Öncesinde Alınması Gereken Vitaminler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Whatsapp Konuşmalarımızı Android’den İphone’a Nasıl Aktarırsınız? Bilgisayarınızda Windows Defender Kullanmanız İçin 5 Geçerli Sebep Ev Yapımı Çikolata Sosu Tarifi YouTube Nedir? Youtube’un Kuruluş Hikayesi Nedir? Uyuz Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Atv – Whatsapp İhbar Hattı İletişim Bilgisi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil