Hamilelikte Doktora Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Gitmeli?

Ana Sayfa » Sağlık » Hamilelikte Doktora Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Gitmeli?

Dünyada sadece kadınlara has, sadece onların hissedebileceği ve kendi canından yeni bir can yaratabileceği bir dönemdir hamilelik. Hamilelik döneminin nasıl yaşanacağı kişiden kişiye değişmektedir. Sağlıklı ve herhangi bir sıkıntısı olmayan birey, bu dönemi rahat atlatabilir. Herhangi bir rahatsızlığı olan ya da hamilelik döneminde belirli bir rahatsızlığı ortaya çıkan kişiler, bu dönemde biraz daha sorun yaşayabilir. Onun için hamileliğin ilk günlerinden, son gününe kadar doktor kontrolü hem kişinin kendi sağlığı hem de bebeğin gelişimini izlemek için önemlidir. Hamilelik döneminde, doktorun tavsiye ettiği süreler içerisinde hastaneye ya da doktorun polikliniğine gidilmelidir. Doktorun verdiği süreden fazla gitmek de çok nadir gitmek de yanlıştır.

Doktor Kontrolleri Bebekle Buluşulan Zamanlardır

Böyle sorular hamilelik döneminde sürekli sorulur. Kişi hamilelik döneminde gereğinden fazla titiz ve evhamlı olduğu zaman doktorun kontrol zamanı uzun gibi gelebilir. Ama doktor her zaman doğru zamanı vermiştir. Hamilelik döneminde ilk aylarda doktor kontrolüne ayda bir kere gidilir. Kişide aksi bir durum ya da bebekte herhangi bir sorum olmadığı sürece ilk aylarda, ayda bir kere gidilir ve gerekli testlerden geçerek bebeğin sağlık durumu kontrol edilir. Hamileliğin beşinci ayından itibaren bu sıklık ayda iki sefere çıkarılır. Bebek artık gelişimini daha hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışmaktadır ve bebeğin cinsiyeti belli olur.

Son Aylara Dikkat

Son iki ay bebek ve anne için önemlidir. Artık doğum yaklaşmakta ve doğuma hazırlanma süresindedir. Sekizinci ayda doktora ayda üç defa gidilebilir. Son aya girildiğinde ise, doktor hamile bayanı her hafta kontrole çağırır. Böylece hem doğum zamanını hem de çocuğun ay günlerdeki gelişimi kontrol edilir. Hamilelik döneminde doktorun tavsiye ettiği günlerde doktora gidilmelidir.


Hamilelikte Doktora Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Gitmeli? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Askerlik İşlemlerinizi E-Devlet Kapısından Kolayca Takip Edebilirsiniz CNN Türk Whatsapp ve İletişim Bilgileri Saç Boyasını Akıtmak İçin Arap Sabunu Erkekler neden yüksek topuklu seviyor Android Rehberinizi iPhone’a Nasıl Aktarırsınız? Türkiye YouTube Kullanıcı Profili Araştırması 2016 Verileri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil