Hasan Sabbah Kimdir? Ve Haşhaşiler İle İlgili Bilgiler

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Hasan Sabbah Kimdir? Ve Haşhaşiler İle İlgili Bilgiler

Hasan Sabbah Kimdir?

Hasan Sabbah, tam adı ile Hasan Bin Sabbah Hamali’dir. 1034 yılında İran’da dünya ya gelmiştir. Zamanın önde gelen okuların da okuma olanağına erişmiştir.

Ailesi ile birlikte Rey şehrine ulaştıkları zaman Şii inancına bağlı önde gelenleri ile karşılaşıp görüştüğü zaman Şiiliği resmen benimsemiştir. Burada uzun yıllar kaldıktan sonra din üzerine çalışmalarını pekiştirmek için Fâtımîlerin hakim olduğu kahire ye gitmiştir. İran’a tekrar geri döndüğünde Selçuklu Türk sarayın da yüksek bir memuriyetle işe başlamıştır.

Oranın çok ünlü yetkililerinden olan Nizâmülmülk’ün himayesinde çalışmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra hayatının geri kalan kısımları artık çok farklı geçecektir. Bazı rivayere göre Nizâmülmülk, Ömer Hayyam ve Hasan Sabbah birlikte aynı dönemler de okudukları söylenmektedir. Ve kim olduğu mertebe de çok hızlı bir şekilde yükselişe geçerse eğer diğerlerine yardım etmekle yükümlü olacaktır denmiştir. Bu efsanenin doğruluğuna dair bir bilgi şu an için bulunmamaktadır.

Haşhaşiler İle İlgili Bilgiler

Hasan Sabbah, İslam dini üzerinde ismaililik islam dini inancı üzerine oluşturmuş olduğu kendince bir din olan Haşhaşiler tarikatını kurup ortaya atmıştır. Orta çağda yaşamış olan en değişik karakter de bir insandır. Hasan Sabbah üstün bir lider olmasının yanında dini bilgisi ile hem farklı hemde çok değişik bir karakter sahibidir.

Hasanı tarih boyunca farklı kılan etken yetiştirmiş olduğu ölümcül suikastçileri ve 34 yıl boyunca hiç dışarı çıkmadan yaşamını sürdürmüş olduğu ünlü “Alamut Kalesi” dir.

23 Mayıs 1124 tarihinde ise, hayata gözlerini yummuştur.


Hasan Sabbah Kimdir? Ve Haşhaşiler İle İlgili Bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Twitter’da Toplu Tweet Silme Nasıl Yapılır? Asla Yakalanmak İstemeyeceğiniz 6 Korkunç Hastalık Nedir? 2017 Bayan Ayakkabı Modelleri Ev Yapımı Çikolata Sosu Tarifi Gta Vice City Eve Kız Atma Hilesi 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi Belgeseli

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil