Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Damarın içindeki kanın damar duvarına çarptığı zaman yüksek basınç oluşur ve bu yüksek basınca ‘da hipertansiyon adı verilir. Eğer ki müdahale edilmez ise uzun dönemde kan damar duvarına çarpar ise damarın iç yüzüne hasar verebilmektedir. Yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlar ‘da tıkanma, genişleme ve yırtılma meydana gelebilmektedir. Hipertansiyon kan akışını bozarak organ yetmezliğine neden olabilmektedir.

Uzun süre hipertansiyon böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine verdiği hasardan dolayı ‘ sessiz düşman ‘ olarak da anılmıştır. Büyük ve küçük tansiyonun normalden fazla olması durumu hipertansiyon demektir.

Hipertansiyon Belirtileri

En belirgin belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluktur ayrıca hipertansiyon belirtileri arasında;

  • Hastalıklı bireyde halsizlik görülmektedir.
  • Hastalıklı bireyde yorgunluk ve bir şey yapmama hissi oluşmaktadır.
  • Hastalıklı bireyde sık sık burun kanaması görülmektedir.
  • Hastalıklı bireyde merdiven çıkarken, yürürken zorlanma görülmektedir.
  • Hastalıklı bireyin sık sık idrarı gelmektedir.
  • Hastalıklı bireyin sık sık bacaklarında şişmeler olabilmektedir.

Bu hipertansiyon belirtilerinden bir yada birkaçı sizde var ise mutlaka doktorunuza gitmeniz tavsiye edilir. Bu hipertansiyon her yüz kişiden bir kişide vardır. Organ hasarından korunmak için mutlaka hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

Hipertansiyon Nedenleri

Hipertansiyon nedenleri arasında yüksek tuz alımı, stres, obezite, ailede genetik olarak hipertansiyon bulunması, şeker hastalığı olan bireyler, hareketsiz yaşam tarzı, kalsiyum, magnezyum gibi elementlerin eksikliği bu saydıklarımız hipertansiyonun en belirgin nedenleridir. Ayrıca böbrek üstünde ki bez tümörleri, böbreğe giden damarlarda daralma olması ve genetik bozukluklar da hipertansiyonu tetikleyici faktörlerdendir. Doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesici haplar da kan basıncını yükseltmektedir. Hastaların bir çoğunun nedeni bilinmezse de yüksek kan basıncı mutlaka her ay veyahut ta iki ay da bir doktora gidilip ölçülmesi gerekmektedir ve kan basıncı standart seviyeye düşürülmesi gereklidir. Tansiyonunuzu da iki günde bir ölçtürmeniz veya ölçmeniz gerekmektedir. Düzenleri egzersiz ve rutin kontrollerini yaptırmaz iseniz bu hipertansiyon ile karşılaşmış olursunuz.


Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Android’de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır? Ajax – Manchester United maçı ne zaman oynanacak? Mobil Oyunu Angry Birds Evrim Geçiriyor İnsan Vücudundan Çıkarılan 4 Canlı Türü Nedir? Safranbolu’da Gidip Görmemiz Gereken 10 Yer

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil