Hünnap Meyvesi Nedir, Faydaları Hakkında Bilgiler

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Hünnap Meyvesi Nedir, Faydaları Hakkında Bilgiler

Hünnap Meyvesi Nedir?

Hünnap, boyu 2 ile 8 metreye kadar yükselebilir dikenli bir ağacın meyvesidir. Meyveleri koyu kırmızı, kahverengi ve siyaha yakın renktedir. Oldukça tatlı bir lezzete sahiptir. Anadolu da yaş veya kuru olarak yenir. Batı ve Güney Anadolu da ise ayrıca Yalova bölgesinde yetişen Hünnap iğde ye benzeyen bir dış görünüşüme sahiptir.

Kullanımı ise öksürük giderici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak 1 litre suya 250 gram meyve konulur. Kaynatılır ve sonra da tülbent ile bir güzel süzülür. Daha sonra tatlandırıcı olarak bal ile tatlandırılır. Yemeklerden önce ve yatarken birer bardak içmeniz de fayda vardır. Bu şekilde kullanılabilir. Bu şekilde kullanıldığı taktirde kalbi rahatlatmak ve güçlendirmek için meyvesi yenir. Ayrıca kaynatılarak suyu da içilebilir.

Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Hünnap meyvesi deyip geçmeyin. Bunun faydalarını say say bitiremeyiz. Öncelikle karaciğer ile ilgili hastalıklarınıza iyi geldiği söylenmektedir. Karaciğer yağlanmasını önler ve korur. Bunun yanında Karaciğerinizin yenilenmesinde de büyük rol oynamaktadır.

Bunun yanı sıra siroz ve hepatit gibi rahatsızlıkların tedavisi içinde bu meyveyi zamanın da sıkça kullanmışlardır. Hünnap meyvesinin insan vücuduna herhangi bir aşırı tüketimi sonucu yan etkisine rastlanmamıştır.

Soğuklara karşı vücudun mukavemetini arttırmak için yemeklerden bir iki saat sonra veya önce Hünnap suyu içilir. Çocukların boğmacaya karşı bağışıklık kazanması için de suyunu içirebilirsiniz.

Şeker hastaları için ise Hünnap ezilir. Bir litre suya 250 gram kadar konur ve 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra tekrar tülbent ile süzdükten sonra yemekten sonra 1 bardak olmak koşulu ile içilir. Şunu da not olarak düşmekte fayda var. İsterseniz içine biraz da kekik katabilirsiniz. Neden diye soracak olursanız bu şekilde şeker seviyesini de dengelemiş olursunuz. Bu da aklınızın bir köşesinde dursun istedim. Ağacın dalları, yaprakları ve kabukları ishali kesici mide düzenleyici özelliği vardır.


Hünnap Meyvesi Nedir, Faydaları Hakkında Bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung Galaxy Modellerine Format Nasıl Atılır? Enes Batur – Hayal Mi Gerçek Mi? Filmi Fragmanı Star Tv – Vahe İle Evdeki Mutluluk Başvuru Formu İphone’da iCloud Yedeklemesini Etkinleştirme En İyi 10 Bodrum Gece Hayatı Mekânı Peynirli Zeytinli Sandviç Poğaça Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil