İcra Borcunu Taksitlendirme Nasıl Yapılır 2017

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » İcra Borcunu Taksitlendirme Nasıl Yapılır 2017

İcra bilindiği üzere vadesinde ödenmeyen bir borcun hukuki yollar ile tahsili yöntemidir. Alacaklısı olduğumuz kurum ya da gerçek kişilerin vakti gelmiş olmasına rağmen ödenmeyen rakamları yasal olarak tahsil etmesini içeren bir hukuk sistemi. Alacaklı olduğumuz gibi zaman zaman da borçlu da olabiliyoruz.

İcra İşlemleri Ne Zaman Başlar?

Eğer ki bir borcumuz var ve borcumuzu gereken zamanda kısmen ya da tamamen ödeyemez isek, alacaklı taraf Adliyelerde bulunan icra müdürlüklerine başvurarak ve sizin borçluluğunuzu ispat ederek size icra davası açabilir. Yani borcumuzun ödenmediği ertesi gün icra ile karşılaşmak mümkündür. Böyle bir durumda öncelikli olarak tebligat alacaksınızdır. Yasal süreler içerisinde (çoğu zaman 7 gün) itiraz edebilir ya da borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Borcunuzu Bir Seferde Ödemeyecek Misiniz?

Borcunuz elinizde olan imkanlardan fazla ve siz bunu bir seferde ödemeniz mümkün değil. Bu durumda izleyebileceğiniz 3 aşama var.

  • Alacaklı ile anlaşıp uygun taksitler halinde aranızda protokol yapmak ve buna uymak
  • Alacaklı böyle bir konuya yaklaşmıyor ise 1’i peşin olmak üzere yasal olarak borcunuzu 4 taksite icra müdürlüğünde bölebilirsiniz.
  • Borca itiraz edip zaman kazanmak. Ancak böyle bir durumda masraflar yine size yansıyacaktır.

Hapis Cezası ile Karşılaşmamak İçin

Önemli bir hususun altını çizmekte fayda bulunmaktadır. Yapacağınız anlaşma sizin hapse girmenize sebebiyet verebilir. Alacaklı ile anlaşarak protokol yaptınız ya da icra dairesinde borcunuzu 4 taksite böldünüz. Bu ödemelerinizi gününde yapmazsanız ”Borçlunun ödeme şartını ihlali” kanunundan dolayı 3 ayı geçmemek üzere tazyik hapsi ile cezalandırılırsınız.

Bu sebeple bir şekilde borçlanmış ve icra yoluna dönüşmüş ise durum alacaklı ile anlaşma zemini bulup icra dairesinden hiçbir işlem yapmamak daha faydanıza olacaktır.


İcra Borcunu Taksitlendirme Nasıl Yapılır 2017 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bilgisayarı Kilitlemek İçin Kullanabileceğiniz 6 Etkili Yöntem Kırmızı Biberli Mısırlı Pilav Tarifi Temel Yaşam Desteği Nedir,  Nasıl Yapılır? Facebook Önbelleği Nasıl Temizlenir? Slime Nedir, 3 Dakika İçinde Slime Nasıl Yapılır? Gmail’de Toplu Mail Silme Nasıl Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil