İnfertilite Kısırlık Hakkında Bilgiler

Ana Sayfa » Sağlık » İnfertilite Kısırlık Hakkında Bilgiler

İnfertilite (kısırlık); sözlük tanımında, çocuk sahibi olma yeteneği az veya bulunmayan anlamına gelir. Çocuk sahibi olamama durumu toplumlar üzerinde büyük önem teşkil etmekte, hatta günümüzde bu problem için çeşitli tedavi yolları denenmeye (Örneğin:Tüp bebek) ve üretilmeye başlanmıştır. Dünya üzerinde İnfertilite tanısı konulmuş çift oranı %15 iken; ülkemizde bu oran, %10 dolaylarındadır.

Kişilere infertilite teşhisi konulmadan önce; ilk olarak çiftlerin bir yıl düzeyinde korumasız olarak cinsel ilişkide bulunmaları istenir ve sonuçları düzenli olarak gözlemlenir. Bu süre sonunda; başarılı sonuç alınamayan bireylerde, infertilite teşhisi konulur.

İnfertilitenin Sebepleri Nelerdir?

İnfertilitenin biyolojik ve psikolojik olarak çeşitli sebepleri mevcuttur. Kısırlık tanısı konulurken; dişi ve erkek bireylerde farklılık gösterir. Bu nedenle; her iki bireyde farklı sebepler dâhilinde incelenir. Dişi bireylerde; fallop tüplerinin tıkalı olması, rahimdeki şekil bozuklukları; genetik eşey bozuklukları, Ovulasyon dönemi aksaklıkları gibi çeşitli biyolojik sebeplerinin yanında; stres, toplumsal baskı, dişinin anneliğe hazır olmaması gibi psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle de oluşabilmektedir. Erkek bireylerde ise; sperm sayısındaki azlık veya hareket yetersizliği, şekil bozuklukları, orgazm fonksiyonlarındaki bozukluklar, genetik eşey bozukluğu gibi biyolojik nedenlerin yanı sıra; stres, yoğun çalışma saatleri, partnerini memnun edememe düşüncesi, cinsel isteksizlik gibi psikolojik sebepleri de mevcuttur.

Uzmanlar Ne Öneriyor?

İş hayatının yoğunluğunun fazla olduğu günümüzde; insanların aşırı stres, yetersiz beslenme, sinir kontrolünü sağlayamaması, aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kalmaları, çevresel diğer faktörler vb. insanların cinsel yaşamını da etkilediğinden; İnfertilite, her geçen gün artış göstermektedir. Dünya üzerinde son 10 yılda %2’lik bir artış gözlenmiştir. Bunun önüne geçebilmek adına uzmanlar, bireylere günlük yaşamlarında; stresten uzak durmalarını, spor yapmalarını, sigara ve alkol kullanımını minimize etmelerini tavsiye ediyorlar. Ardından da ekliyorlar; ilişkilerde sorunların üstesinden gelebilmek adına; çiftler, karşılıklı iletişimlerine önem vermeliler, karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesini terk etmemeliler. Böylelikle tedavi sürecinden daha olumlu sonuçlar alabilme şanslarının arttığının da altını çiziyorlar.


İnfertilite Kısırlık Hakkında Bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Google Yeni Algoritması Ayna Nedir, Nasıl Yapılır? Google’a Şifre Yerine Telefonla Nasıl Giriş Yapılır? TV8 Yemekteyiz Programı Başvuru Formu Asos Yeni Şık Abiye Ve Elbise Koleksiyonu Hasan Sabbah Kimdir? Ve Haşhaşiler İle İlgili Bilgiler

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil