İnternetten ALES Sınav Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Eğitim » İnternetten ALES Sınav Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi giriş sınavı demektir. ALES sınavı yazılı olarak ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez yapılıyor. Yine buna ek olarak yılda iki kez de elektronik ortamda e-ALES olarak yapılıyor. Sınavdan alınan puan; yurt dışında lisansüstü eğitimi için hesaplanan yerleştirme puanının hesaplanmasında, yurt içinde yüksek lisans ve doktora görebilmek için hesaplanan puanın hesaplanmasında kullanılır. Ayrıca üniversitelerde öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman ve eğitim öğretim planlayıcısı kadroları için alımlarda yine ALES puanı kullanılır. TÜBİTAK yurt içindeki Doktora ve Yüksek Lisans öğrencilerine burs vermek için bu puanı da kullanır.

ALES Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

ALES sınav sonucu, sınavın açıkladığı tarihten itibaren 3 yıl boyunca geçerliliğini korur. ALES puanı kullanılan yerleştirmelerde 3 yıl içinde alınan en yüksek puan kullanılır en son girilen sınav puanının kullanılması gibi bir zorunluluk yoktur.

ALES Sınav Sonucu Nasıl Öğrenilir?

ALES sınav sonucu ve ÖSYM’nin yaptığı diğer sınav sonuçları ÖSYM sitesi üzerindeki Aday İşlemleri Sisteminden ve https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ile ÖSYM aday şifresi girilerek öğrenilebilir. Sınav sonuçları belge haline getirilip adaylara gönderilmeyecek olup sonuç açıklama sistemindeki belge sınav sonuç tebliğ hükmündedir. Eğer sınava ait bir itiraz olursa ve dava açılırsa sınav sonucunu açıklanması mahkemenin dava ile kararının açıklanmasında sonra açıklanır. Sınav sonuç belgesinde ALES bölümlerinden yapılan doğru ve yanlış sayıları, alınan puan ve Türkiye geneli başarı sıralaması bulunur.

ÖSYM sınav sonuç belgesinin doğrulanmasına yönelik Sonuç Belgesi Kontrol Sistemihizmetini kurmuştur bu hizmetten https://sonuc.osym.gov.tr/belgekontrol.aspx adresinden yararlanılabilir. Sınav sonuç belgesi altında sistem tarafından rastgele verilen kod bu sisteme yazılarak belge doğruluğu kontrol edilir.


İnternetten ALES Sınav Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? Baygınlığın Nedenleri ve Tedavi Yolları Sanatsal Çikolata Yapımı Tarifi Video Zeytinyağının Saça Faydaları Kanal D Whatsapp İletişim Hattı Numarası Sivilceyi Kurutma Yöntemleri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil