İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

Türkiye’de günden güne artan e-ticaret siteleri, fiyat ve ürün çeşitliliğini anlamında tüketicilere avantajlar sağlıyor. Fakat tüketiciler hesabımdan fazla para çekilecek korkusu ve dolandırılma endişesiyle e-ticaret sitelerini kullanmaktan kaçınıyorlar. Fakat dikkat edilmesi gerekilen noktalar biliniyorsa internetten alışverişte son derece güvenli hale gelebilir. Peki dikkat edilmesi gerekilen noktalar nedir?

Kullanılan E-Ticaret Sitesinin SSL Sertifikasına Sahip Olup Olmadığı Kontrol Edilmelidir

Herhangi bir siteye girildiğinde site linkinin sol tarafında kilit sembolü veya daire içinde i harfi bulunan bir sembol bulunur. Eğer girilen e-ticaret sitesinde linkin sol tarafında kilit işareti varsa, bu site SSL sertifikasına sahip demektir yani güvenli alışveriş yapılabilir. Eğer daire içinde i harfi bulunan sembol varsa e-ticaret için o sitenin kullanımından kaçınılmalıdır.

Online Alışveriş Yapılabilen Her Site Mesafeli Satış Sözleşmesi Bulundurmak Zorundadır

Yasal zorunluluk olarak her e-ticaret sitesinde mesafeli satış sözleşmesi bulunmalıdır. Alışveriş tamamlandığında site tüketiciden mesafeli satış sözleşmesini onaylaması isteyecektir. Tüketicinin kanun önünde sahip olduğu hakları bilmesi ve çıkabilecek herhangi bir sorununun giderilmesi için hangi yolları izlemesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olması için bu işlem gerçekleştirir. Tüketici eğer ilk defa internetten alışveriş yapıyorsa mesafeli satış sözleşmesinde yazan maddeleri dikkatlice okumalıdır. Eğer alışveriş yapılan site mesafeli satış sözleşmesi bulundurmuyorsa o siteden alışveriş yapılmamalıdır.

Tüketici 3D Secure Desteği Veren E-Ticaret Sitelerinden Alışveriş Yapmalıdır.

Kart sahibinin güvenliği için alışveriş yapılan site ile müşterisi olunan bankanın ortak çalışması ile yapılan ödemeye 3D Secure denir. 3D secure ile alışverişte kart bilgileri verilip onaylandıktan sonra alışveriş sitesi sizi bankanın sitesine yönlendirir. Bu esnada telefonunuza SMS ile tek kullanımlık şifre gönderilir ve bu şifreyi yönlendirilen siteye girilmesi istenir. Şifre doğru girildiğinde “Alışverişiniz başarıyla tamamlandı” uyarısı çıkar. Bu şekilde yapılan başarılı ödemelerde banka çıkabilecek bir problem karşısında tüm sorumluluğu üzerine alır. Güvenlik için SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifre kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.


İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung Galaxy S6 Edge Plus’da Yaşanan 6 Potansiyel Sorun Ve Çözümleri Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır? Spotify En Çok Dinlenen 2017 Şarkıları Nelerdir? Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir? Apple İphone 8 Tüm Gerçeğiyle Gün Yüzüne Çıktı Asla Yakalanmak İstemeyeceğiniz 6 Korkunç Hastalık Nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil