iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri

Ana Sayfa » Teknoloji » iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri

Bildiğiniz üzere yakın geçmişte Apple yeni bir güncelleme yayınlayacağını söyledi. 10. yıla özel olacak bu güncelleme şimdiden çoğu İOS kullanıcısını heyecanlandırdı. İOS 10’un içerisinde çoğu eksiklikler vardı. Apple bu eksiklikleri gidermek için şimdiden İOS 11 güncellemesinin beta sürümünü geliştiricilere sundu. Fakat unutulmaması gereken bir husus da bu yeni güncellemenin iPhone 5S ve üzeri telefonlara gelecek olmasıdır.

Yeni Özellikler

En önemli değişikliklerden birisi yeni Denetim Merkezi oldu. Yıllardır İOS kullanıcılarının ısrarla beklediği güncelleme sonunda geldi diyebiliriz. Bu panel artık daha özgür bir biçimde özelleştirilebilir. Mobil veri açma / kapama kısa yolunu artık panele taşıyabiliriz. Sadece mobil veri değil, birçok yeniliği de panele eklemiş durumda. Müziği artık kaydırmadan kontrol edebilmek, ses ver parlaklığı kaydırarak ayarlamak, 3D Touch için kısa yollar gibi birçok yeni özellik geliyor.

Bunun yanında yeni bir AppStore ile karşı karşıyayız. Uygulamalar ve oyunlar artık bir arada. Günün uygulama önerileri, uygulamalar arasında gezinirken uygulamalar hakkında ipuçları (yorumlar, dereceler vs.) gibi birçok özellik gelmiş.

Yeni sürümü yüklediğiniz zaman telefona Dosyalarımdiye bir uygulama yükleniyor. Bu uygulama içerisinde iCloud dosyaları ve cihaz dosyalarını bir arada görüp yönetebilirsiniz. Her zamanki gibi birkaç özelliği bizimle paylaşmayan Apple, kullanıcıların keşfetmesini istemiş.

Bahsedilmeyen İOS 11 Özellikleri

1- Denetim Merkezini Özelleştirme

Artık denetim merkezini rahatlıkla Ayarlar>Denetim Merkezi altından özelleştirebilirsiniz. Denetim merkezine dilerseniz rahatsız etme kısayolunu ekleyip çıkarabilir, dilerseniz de mobil veri kısayolunu koyabilirsiniz.

2-Ekran Kaydetme

Önceki sürümlerde jailbreak gibi birçok işlemi yaptıktan sonra ücretli veya güvensiz uygulamalar aracılığıyla ekran kaydı yapma imkânını elde ediyorduk. Yeni güncellemeyle birlikte bu sorun ortadan kalkmış durumda. Çünkü İOS 11, dahili ekran kaydetme özelliğiyle birlikte geliyor. Üstelik bunu denetim merkezine kısayol olarak da ekleyebiliyorsunuz. Üçüncü parti kayıt programlarına son!

3- Tek Elle Klavye Kullanımı

Zaman içinde büyük ekran inadına yenik düşen Apple, klavyede çözüm bulmuş durumda. Bunun için klavyede dünya simgesine bastıktan sonra sağ veya sol dayalı klavyeyi seçmeniz yeterli olacaktır.

4- Hesaplar ve Parolalar

Ayarlar menüsüne yeni eklenen bu kısım ise artık Mail hesapları, safari parolaları ve iCloud hesabına ulaşabilirsiniz.

5- Acil Durum Çağrısı

Önceleri sadece belli ülkelerde açık olan bu özellik artık bütün kullanıcılara açılmış durumda. Güç butonuna art arda 5 kez bastığınız anda telefonunuz 112’yi arayacaktır. Dilerseniz bunu Tıbbi Kimlik bölümünde değiştirip bir yakınınızın numarasını ekleyebilirsiniz.

6- Dosyalar

Artık iCloud Drive yerine bu uygulama geldi. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu uygulama çok işe yarayacak.

7-Karekod Okuma

Karekodları okutmak için artık üçüncü parti uygulamalara ihtiyacınız yok. Çünkü kamera uygulamasını geliştiren Apple, artık kamerayla karekodları okuma fırsatı sunuyor. Tek yapmanız gereken kamerayı açıp kodu okutmak.

8- Siri İle Konuşmak Zorunda Değilsiniz!

Siri, hayatın çoğu yerinde imdadımıza yetişiyor. Fakat bazen konuşmak mümkün olmuyor. Apple, bunu düşünmüş olmalı ki artık Siriklavyeden de yönetilebiliyor. Tek yapmanız gereken Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik>Siri menüsü altından Siri’ye Yaz butonunu aktif hale getirmek.


iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Enlight İncelemesi

Enlight İncelemesi 05 Mart 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yeni Payetli Elbise Modelleri 2017 Survivor 2017 Şampiyonu Kim Oldu? Pinterest Hesabını Tamamen Silme Atv – Esra Erol’da Evlen Benimle Başvuru Formu Sinir Krizi Anında Yapılması Gerekenler Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil