Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi

Ana Sayfa » Sağlık » Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi

Kalp çarpıntısı bildiğimiz gibi, yaşamımızı her alanda olumsuz yönde etkileyen ritim bozukluğuna denir.

Kalp Çarpıntısının Nedenleri Nelerdir?

Gereksiz yere heyecan, sinir, üzüntü ve bir o kadar da hayatımızı renklendirdiğimiz mutluluk. Bunları birden, yani aniden yaşadığımız zaman, kalbimiz çok hızlı kan pompalamaya başlar ve bu da kalbin düzensiz çalışmasına sebep olur. Böylelikle yaşamı olumsuz yönde etkileyen ritim bozukluğu kalbimizde meydana gelir.

Kalp Hızımız Nasıl Normale Döner?

Her insanın kalp hızı farklıdır. Bedenimizle yaptığımız hareketler; yürümek, koşmak, çalışmak gibi. Yine bizi etkileyen bir diğer hareketlerimiz ise, duygusal hareketlerimiz, Bunlar da; heyecan, mutluluk, üzüntü gibi mesela. Yine aç veya tok olmamız, ya da havanın aşırı sıcak olması, kalp hızını etkileyen en büyük etkenlerdendir. Kalp hızımızı bulabilmek için, biraz dinlendikten sonra düzenli aralıklarla bileğimizi tutup, nabzımızı kontrol etmemiz gerekir. Kalbimiz; dakikada 60-100 arası atıyorsa normal hızında atıyor demektir. Eğer kalp hızımız normal değil ise, yani 60’ın altına düştüğü zaman doktora görünmekte fayda olacaktır.

Kalp Çarpıntısının Tedavileri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı ilaçlarla da tedavi edilebilmektedir. Ancak ilaç tedavisi başarılı olmayan yöntemlerden sonra uygulanmaya başlar. Örneğin; sigara veya alkol içen biriyseniz eğer, sigara ve alkolü bırakın önce. Ya da çoğu insan da doğuştan gelen kansızlıklar olur mesela. Eğer bu insanlardan biriyseniz, düzenli beslenmeye çalışarak bu sorunu aşabilirsiniz. Bol bol pekmez içmek(Keçiboynuzu Pekmezi) vücudun kan ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur ve kanın düzenli şekilde pompalanmasına yardımcı olur. Yine aynı şekilde düzenli bir şekilde kırmızı et yemek kan yapmamıza yardımcı olabilir ama kırmızı eti sade bir şekilde yemeye özen gösterin. Yanında içecek içmemeye, özellikle de kola tatbikî de buna da özen gösterin. Ayrıca fazla kilolu biriyseniz eğer, doktor kontrolünde diyet yaparak, fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın.


Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

uTorrent Programı Bilgisayardan Nasıl Temizlenir? Bunu Bildiğim İyi Oldu Diyebileceğiniz Mutfak Hileleri Nelerdir? Office 365 Nasıl Kullanılır Ve Özellikleri Nelerdir? Far Lekesi Nasıl Temizlenir? Patatesli Baharatlı Ekmek Tarifi Spotify En Çok Dinlenen 2017 Şarkıları Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil