Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Kredi kartlarında (MasterCard, visa)olmak üzere CVV kodu kullanılmaya başlamıştır. MasterCard 1 Ocak 1997 de CVC kodunu Visa ise CVV kodunu ise 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir. Kodlar farklı olsa da kullanım amaçları aynıdır. Bu tarihten itibaren kartların arka kısmına kabartmalı olarak değil sadece basılı olarak yazılmıştır. CVV kodu normal alışveriş sırasında güvenlik ve gizlilik amacıyla makbuzlara yazılamaz ve kimsenin bilmesi mümkün olamaz.

Kod sayesinde sahtekarlık imkansız hale gelir. Kart sahibi kodu 3. şahıs kişilerle paylaşmadığı sürece bilinmesi mümkün değildir.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

Yazıda kısaca belirtilmiş olup. İnternet alıverişlerinde dolandırma amaçlı faaliyetlerin önüne geçmek ve maksimum güvenlik sağlamak amacıyla oluşturulan bir koddur. Bu kod ile kartın şifresi verilmeden kartın üzerinde kartın üzerindeki isim, kart numarası, son kullanma tarihi ve bu kod ile güvenli alışveriş sağlanmaktadır.

Silinen veya CVV Kodu Olmayan Kartlarda Ne Yapılmalıdır?

Bilindiği üzere kredi kartları günlük yaşantının bir parçası olmuştur. Bu yüzden ön taraftaki isimde silinmeler olduğu gibi CVV kodunun da silinip yok olması büyük bir olasılık. Kredi kartı normal alışverişlerde kullanımına devam eder fakat CVV kodu olmadan internet alışverişi yapmak mümkün olmaz. Bankayı arayarak müşteri temsilcisi ile görüşülüp yeni bir kart talep edilir ve CVV kodu öğrenilir. Ve internet alışverişine devam edilebilir.

CVV Kodu Başkasının Eline Geçerse?

Yazının başında denildiği gibi CVV kodu çok özeldir. Kimseyle paylaşmamak gerekir. Aksi halde dolandırıcıların hırsızların eline geçerse sizi üzücü ve altında kalkamaz suç unsurlarında kullanarak çıkmaz yollara sürükleyebilirler. Yapılması gereken şey bankanızın müşteri ilişkilerini arayıp CVV kodun değiştirilmesi talebinde bulunması gerekir.

Tüm Kart Türleri CVV mi Kullanıyor?

MasterCard CVC kodu kullanıyor iken Visa, CVV (Card Valıdatıon Value) , Amerikan Express, CID (Card Identification Number) (amex)kart için kullanılan kodlarının kısaltılmış halidir. Farklı olarak American express kartın güvenlik kodu kartın ön yüzünde dört hanelidir. Visa, MasterCard ve normal banka kartlarında kartın arka tarafında imza bandının sağ üstünde yer almaktadır.


Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Oyunlardan Para Kazanmanın 6 Yolu Fare Isırmasında Ne Yapılır? Arı Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Para Kazanılır? Twitter’da Toplu Tweet Silme Nasıl Yapılır? 2017 Salon Takımı Modelleri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil