Kas Kasılmaları Sebepleri Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kas Kasılmaları Sebepleri Nelerdir?

Kas kasılması (Kas krampı ya da spazmı) kas dokusunun istemsiz bir şekilde gevşemekte zorlanan kasların sıkışması sonucu meydana gelen oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kas kasılması belli bir kas grubunu etkilediği gibi vücudumuzda yer alan tüm kasları da etkileyebilir.

Kas kasılması  (kramp ya da spazm)hafif ve ağrısız olduğu gibi maalesef çok şiddetli ve acı veren ağrı şeklinde de olabilmektedir. Bu kasılmalar kısa sürdüğü kadar uzun süreli de olabilir.

Kas Kasılması Kimlerde Görülür?

Kas kasılmaları en çok hasta, kilolu, sıcak ve nemli havada yaşayıp su kaybı yaşayanlar da, 65 yaş üstü kişilerde ve hamilelerde çok yaygındır

Kaslarımızın düzenli bir şekilde çalışabilmesi için magnezyum, potasyum ve kalsiyum a ihtiyaç vardır. Bunların eksik olmasından dolayı kaslarımızdan sinir sinyalleri ilerleyemez ve kasılma meydana gelir. Aşırı miktarda alınan alkol, uyuşturucu ve kullanılan bazı ilaçlardan kasılmaya sebep olmaktadır.

Kalbimizde yer alan kasların kasılmasıyla meydana gelen ve Anjin adı verilen kas kasılmasının sebebi ise kalbimizin yeterli kanı alamamasından kaynaklanmaktadır. Eğer bu kasılma göğüs, boyun ve omuzlara geçen bir ağrı ise ve 10 dakikadan uzun sürüyor ise kalp krizinin işareti olabilir.

Hamilelikte Kas Kasılması

Her kadının hayalidir anne olmak ve o duyguyu yaşamak. Tabii bunun ilk adımı olan gebelik ise bazı kadınlar için rahat geçtiği kadar bazıları için ise zor geçmektedir. Bu zorluklardan biri de 24. haftadan sonra ortaya çıkan bazen sabahları bazen de uyku esnasında meydana gelen kasılmalardır. Yorgunluk,büyüyen rahim,varis,ayakta kalma,kalsiyum,potasyum ve magnezyum eksikliği ve fosfor fazlalığı en büyük sebeplerdir.

Kas Kasılmasının (Spazm yada Kramp) Tedavisi

  • Isı kompleksi uygulayın. Kasılma olan bölgeye 20 dakika boyunca ısıtılmış havlu,sıcak su banyosu,sıcak su torbası yada korse kullanarak olumlu etkiler alabilirsiniz.
  • Kalsiyum ve potasyum alımını arttırın. Bu içeriklerin yer aldığı gıdaları tüketmeye özen gösterin. Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Muz,kayısı,domates ise potasyumu bol olan besinlerdir. Bunun dışında bunların etkisi azaltan asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Sağlıklı bir beslenme için doktorunuzdan mutlaka yardım alın.
  • Su tüketimini arttırın. Amerika Tıp Enstitüsü erkeklerin 3, kadınların ise 2,5 litre şu tüketmesini önermiş. Terledikçekaybedilen sıvı miktarını mutlaka tekrar alınmalıdır. Vücudunuzun suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Bunun için idrar rengine bakmanız yeterli. İdrar rengi renksiz ve açık sarı ise su miktarı yeterli demektir.
  • Parmaklarınızla yaptığınız 20 dakikalık masaj çok etkili olacaktır.

Eğer çok fazla kas kasılması yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza gidiniz. Bunlar kan pıhtılaşmasına ve başka bir hastalığın belirtisi olabilir.


Kas Kasılmaları Sebepleri Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yapay Zeka ve Chatbot Teknolojisi Nereye Gidiyor? Yazın Tüketilecek İçecekler Nelerdir? Google Hesabı Nedir? Google Hesabı Nasıl Açılır? Eski Bilgisayardaki Bilgileri Yeni Bilgisayara Aktarma Yöntemleri Bel Ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur Tedavisi Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nasıl Başlar?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil