Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Ana Sayfa » Sağlık » Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Kaşıntı bir hayli sebepten dolayı olan bir meseledir. Bilhassa şiddetli olduğunda büyük rahatsızlık verir. Bu arada cildin tahriş olmasına kapı aralar.

Kaşıntıyı Nasıl Engellemeliyiz?

Bilhassa makat bölgesinde olan kaşıntılar için; o bölgeleri kuru tutmanız ehemmiyetlidir. Zira nemli bölgelerde kaşıntı daha fazla olmaktadır. Yeniden o bölgelerin yıkanmasında şayet sabun kullanılıyor ise çok iyi durulanmalıdır. Yeniden bu bölgelerdeki kaşıntıların önüne geçmek için; naylon iç çamaşırları ve elbiseler yerine pamuk olanlar seçenek edilmelidir.

Şayet genel bir kaşıntınız varsa bu vaziyet beslenmenizden kaynaklanıyor olabilir. Bilhassa çikolata, içki, kahve ve baharatlar kaşıntıya kapı aralar. Bu yüzden kaşıntısı olan kişilerin bu besinlerden uzak durması önerilir. Eğer şiddetli bir kaşıntı mevzubahis ise; bunun birçok nedeni vardır. Şiddetli kaşıntısı olanların bir doktora müracaat etmesi ve kaşıntının nedeninin net olarak öğrenilmesi gerekmektedir. Buna göre teklifler ve rehabilitasyon uygulanabilir.

Kaşıntıyı Geçirmek İçin Yapılabilecekler

  • Karbonat: Karbonat kaşıntılı ve döküntülü cilt rehabilitasyonunda bütün dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır. Genelde kaşıntı olan kısma dökerek uygulamayı önerenler var ama biz bu şekilde uygulanmasını önermiyoruz. Banyo suyuna karıştırarak veya küvetteki suya karıştırarak kullanılmasını öneriyoruz.
  • Ardıç Karpuzu ve Karanfil: Ardıç ile beraber kullanılan karanfil kaşıntılı bir cilt için mükemmel bir çare olabilir. Ardıç meyveleri tesirli anti-inflamatuar özelliklere sahiptir bunun yanında, karanfil kaşıntı hissini azaltmak için uyuşmuş sinir uçları yardımcı olan kuvvetli bir uçucu yağ içerir.
  • Bir tencerede tuzsuz tereyağını eritin, başka bir tencerede iki çorba kaşığı balmumu eritin daha sonra bunları iyice birbirine karıştırın. Daha sonra, ardıç meyvesini ve karanfili ilave ederek tekrar karıştırın. Soğuduktan sonra etkilenen bölüme sürün.
  • Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi kaşıntı hatıranda deşarj olma sağlar, anti-tahriş, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikler içermektedir.Küveti su doldurun ve bir miktar yulaf ezmesi katarak içinde 20-30 dakika durun. Su çok sıcak olmasın.zira sıcak su, kaşıntının artmasına neden olabilmektedir.
  • Soğuk Su: Cilt ve ciltte kaşıntılara karşı soğuk su tesirli bir çözüm olabilir. Bilhassa gözlerde olan kaşıntılara karşı soğuk su uygulaması hem kaşıntıyı hem de kaşıntının kapı araladığı sızıyı geçiştirir. Bunun yanında yaz aylarında terlemeden meydana gelen kaşıntıya karşı soğuk su banyosu iyi gelir

Kekik: Kekik anestezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip timol olarak adlandırılan maddeyi ehemmiyetli miktarda içermektedir. Kekikin içerdiği timöl uyuşmuş sinir lifleri yanında kaşınmaya kapı aralayan inflamasyonu azaltabilir. Yemeklerde kullanılarak tüketilir, böylelikle hem aşırıya kaçılmamış olur.

  • Nane Yağı: Nane yağı anti-enflamatuar, antiseptik, analjezik ve dermatit, uyuz veya stresin kapı araladığı kaşıntıyı deşarj olma ve rehabilitasyon edici özelliği vardır.

Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kremalı Simit Poğaça Tarifi Google Pixel Ve Nexus 5x Karşılaştırması TV8 Whatsapp İhbar Hattı İletişim Bilgileri Facebook’a Giriş Yapılamıyor E-Mail Adresimi Unuttum Gebelik Diyabeti Anne İçin de Bebek İçin de Tehlikeli 2017 Yılının En Trend Mayo Modelleri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil