Kemik Kırıklarında İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Kemik Kırıklarında İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Kemik kırılması genel anlamda kemiğin kaldırabileceğinden büyük bir güce maruz kalmasında oluşur. Kemik kırıklarında müdahale kırığın ne türlü olduğuna göre değişmektedir. Kırık türlerine baktığımızda birçok kırık türü bulunmaktadır. Fakat müdahalede 2 tipe dikkat edilir. Kırık ucu dışarıda mıdır yoksa kırık içeride mi sınırlandırılmıştır. Bu iki çeşide göre müdahalemizi planlamalıyız. Uygulamada dikkat etmemiz gereken en önemli şey hastaya en az zarar verebilecek uygulamayı yapmak, bilmiyor isek yardım ekibini beklemektir. Fakat sağlık ekibinin gelemeyeceği bir bölgede iseniz bu durumda kazazedeye elinizden geldiğince uygun müdahaleyi belirleyip uygulamalısınız.

Kırık Ucu Dışarda Olan Kırıkta Müdahale

Eğer kırık ucu dışardaysa, kırık ucu birçok dokuya zarar vermiş demektir. Bu dokulardan en önemlisi damarlardır. Bölgede ilk önce kanamayı durdurma amaçlanmalıdır. Temiz bez ile bölge kapatılmalıdır. Bu işlemden sonra hastanın kırık bölgesi hareket ettirilmeden ve kesinlikle kırık ucu veya kırık içeri ittirilmeden bölge sabitlenmelidir. Sabitlemeyi kırık yapısını bozmadan çubuk, sert plastik, sert karton gibi birçok sert yapıyı kullanarak yapmalıyız. Sabitlendikten sonra hasta en yakın hastaneye götürülmelidir.

Kırık Ucu İçerde Olan Kırıkta Müdahale

Bölgede genelde kanama iç kanamadır. Fakat sürtünme, batma gibi durumdan dolayı kanama varsa durdurma için temiz bez kullanılmalıdır. Aynı şekilde kırık bölgesi belirlendikten sonra, bölge sert bir plastik, karton, çubuk yardımıyla olduğu şekilde sabitlenir. Sabitleme yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerek şey sabitlemenin bölgeyi sıkıp sıkmamasıdır. Eğer sıkıyorsa bu kangrene neden olabileceği için gevşetme yapılmalıdır. Uygulama normal görünüyorsa hasta en yakın acil servise götürülmelidir.

Başka Hasarla Birlikte Kırık Durumu

Bu duruma birçok örnek verebiliriz. Örneğin kırıklı yanık, kırıklı doku kopması..Bu gibi durumlarda ilk yardımın diğer uygulamalarını bilmek ve bu uygulamaları kırık müdahaleleriyle kombine ederek uygulamak gerekir. Yanıklarda bölgeyi su ile hafif yıkamak doku kopmalarında büyük kanamaları engelleyebilmek için turnike uygulamaları yapmak gerekli olabilir.


Kemik Kırıklarında İlk Müdahale Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor? Çocuklar Duymasın Dizisi 2017 Yeni Kadrosu ve Tanıtımı Facebook Çağrı Merkezi Telefon ve Mail Bilgileri Yeni Türkü’ den Yep Yeni Klip “Sezenler Olmuş” Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir? Mide Ağrısı Kimlerde Görülür Nedenleri Tedavisi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil